Kimyasanal.com Kimyasanal.com Kimyasanal.com
Kimyasanal.com
Hayat, sadece kazanan numaraların göründüğü büyük bir piyangodur.
Sofi'nin Dünyasi'ndan
Kimyasanal.com
Kimyasanal.com


Tarih: 19.07.2003
Kategori: Analitik Kimya Sağ ok Analitik Kimya Sağ ok Asitler ve Bazlar
291710 kez okundu.


Zayıf Asitler ve Kuvvetli Asitler

Asitler ve bazlar genel olarak zayif ve kuvvetli olmak uzere ikiye ayrilirlar. Bu ayrimin temelinde yatan olay aslinda onlarin su icindeki cozunurlukleridir. Su icinde tamamen veya tamamina yakini cozunen asitler kuvvetli asit, bazlar ise kuvvetli baz olarak adlandirilmaktadir. Zayif asit ve bazlarin sadece bir kismi suda cozunur. Asagida bazi kuvvetli ve zayif asit-bazlara ornekler verilmistir:

Kuvvetli asit: HClO4, HCl, HNO3, H2SO4
Kuvvetli Baz: NaOH, KOH, Sr(OH)2, Ba(OH)2
Zayif Asit: HF, HCN, H3PO4
Zayif Baz: NH3, Mg(OH)2, Na2CO3
Üye Yorumları

Yazar Mesaj
fatalay
Tarih: 01.08.2008
peki 10 M HCl var mı ? varsa pH sını nasıl bulucaz?
sozcubukcu
Tarih: 01.08.2008
Katalizor dergisinin, 2.sayisindaki, Beyaz Kimya Yalanlari ve Kimyasal hurafeler isimli yazimi okumanizi oneririm. Ozellikle yazidaki Resim-6'yi incelemenizi. H2SO4 icin gecerli o tablo ama HCl icin de benzer birsey soylenebilir.
falaybeyoglu
Tarih: 18.02.2010
2008 yazılı bir yazı ancak daha yeni üye oldum ve senin sorun dikkatimi çekti bir yorum yapmak istedim.
kuvvetli asit ve zayıf baz titrasyonunda eklenen asit veya bazın miktarlarına göre pH bulunması yapılabiliyor.Ancak kuvvetli bir asit olan HCl nin Ka değerinin olmaması belirttiğin miktarda aldığımız HCl in pH hesabını olanaksız kılıyor.

en basit haliyle HCl i suyla tepkimeye sokacak olursak hidronyum ve klor iyonları meydana gelecektir.pH hesabı için hidronyum iyonunun derişimi bilinmesi yetecektir.
bir denklemle özetleyecek olursam pH=-log[H3O] olacaktir.ancak 10 M HCl için bunu uygularsak pH ın -1 çıktığını goruruz buda HCl gibi kuvvetli bir asidin Ka sabitinin olmadıgından kaynaklanıyor olabilir.tabiki yinede yanlış yönlendirmek istemem...
sozcubukcu
Tarih: 19.02.2010
HCl, HNO3 gibi kuvvetli asitlerin de Ka degerleri vardir. Bunun eksi pH meselesi ile bir ilgisi yok. Yukarida bahsettigim yaziyi okumanizi öneririm.
tdemirci
Tarih: 20.02.2010
İşte kilit noktalardan birisi de bu. Kimya biliminde konuları belirli sınırlar içerisinde öğreniyoruz ve o sınırların dışına çıkmamamız söyleniyor ama insan merak eder araştırır, öğrenir. insanın doğasında vardır bunlar. mesela ben de asit bazları çalışırken merak etmiştim -pH olur mu diye, öğretmenlerimiz de üniversite seviyesi kimyası ile kafamız karışmasın diye bunun olmayacağını söylerler. aslında karışıklılık olmaması için gerekebiliyor bu tür sınırlamalar ama kimse merak etmezse öğretmenler ne yapsın? bence dersler bu keşfedici,araştırıcı yaklaşımla öğrenilmeli, öğretilmeli
falaybeyoglu
Tarih: 24.02.2010
Dergiyi nasıl temin edebiliriz acaba ?
sozcubukcu
Tarih: 24.02.2010
www.katalizor.net adresinden ücretsiz bir sekilde bilgisayariniza pdf formatinda indirebilirsiniz. Katalizor, sadece bir e-dergi olup, basili olarak bulunmuyor.


Copyright © 2004-2024 - https://www.kimyasanal.com