Kimyasanal.com Kimyasanal.com Kimyasanal.com
Kimyasanal.com
Never express yourself more clearly than you are able to think
Niels Bohr
Kimyasanal.com
Kimyasanal.com


Tarih: 05.01.2005
Kategori: Organik Kimya Sağ ok Organik Kimya Sağ ok Teorik Organik Kimya
5898 kez okundu.


Yapay Sinir Ağları ve İlaç Dizaynı

Vallahi açıkça söyleyim, yapay sinir ağları üzerine çok kısıtlı bilgiye sahibim, zaten bilgisayar programlarına da gayet uzağım ama konu yine de çok ilgi çekici...

Her şey Japonya'dan birkaç teorik kimyacının (Tomoo Aoyama ve arkadaşları) sinir ağlarını kullanarak çeşitli moleküllerin 13C-NMR kaymalarını tahmin eden ve buradan o moleküllerin kanserojenliğiyle ilgili yorumlar yapan makalesine şans eseri rastlamamla başladı:

Development of Neural Network Simulator for Structure-Activity Correlation of Molecules (NECO). Prediction of Endo/Exo Substitution of Norbornane Derivatives and of Carcinogenic Activity of PAHs from 13C-NMR shifts, J.Chem.Inf.Comput.Sci., 1996, 36, 286-293

Böyle uzun isimli bir makale işte.. Tabi okuyunca hiçbi şey anlamadım ama yılmayıp nettte biraz dolaştım ve başlıkta gördüğünüz konuya ulaştım:National Institute of Chemistry, Ljubljana'dan Jure Zupan ve Computer-Chemie-Centrum Uri Erlangen-Nürnberg'den Johann Gasteiger sinir ağlarının kimyadaki uygulamalarına takmış durumdalar anladığım kadarıyla.. Bu arada biraz geç oldu ama sinir ağları, beyindeki sinir hücrelerin işleyişinden türetilen bir veri işleme metodudur. Francis Crick'in söylemiyle, sinir ağları sinir sisteminin parçalarında olup biteni taklit etmekte, işe yarar ticari aygıtlar yapmakta ve beynin işleyişine ilişkin genel kuramları sınamakta kullanılır.

Neyse kısa kesmek gerekirse, bu amcalar sinir ağlarını ilaç dizaynında kullanıyorlar heralde; bu sitede de bu konuda kendi yayımladıkları bir sürü makaleye ulaşmak mümkün.. Böyle teorik konularla ilgilenenlere duyrulur..
Üye Yorumları

Yazar Mesaj
 

Henüz yorum eklenmedi! İlk yorumu sen yap!Copyright © 2004-2022 - https://www.kimyasanal.com  
Mevzuat.com açıldı.
Turkbank.com açıldı.
FinansMuhendisi.com açıldı.