Kimyasanal.com Kimyasanal.com Kimyasanal.com
Kimyasanal.com
Never express yourself more clearly than you are able to think
Niels Bohr
Kimyasanal.com
Kimyasanal.com


! Dikkat:
Görmek istediğiniz yazı, daha önce yayınlanan aşağıdaki yazılarla ilişkilidir. İsterseniz önce bu yazıları okuyun/inceleyin.

İlişkili Yazılarİlişkili Yazılar

  1. EnantiomerTarih: 04.10.2004
Kategori: Organik Kimya Sağ ok Organik Kimya Sağ ok Stereokimya
27769 kez okundu.


Yalancı-Enantiomer

Yalanci-enantiomer kavramini örnekle aciklamakta fayda var.Bu iki molekülün birbirinin enantiomeri oldugu gün gibi ortada. Tek bir stereojenik merkeze sahip ve biri R iken digeri S enantiomeri (Hangisinin hangisi oldugunu siz bulun).
Simdi bu enantiomerlerden birinin stereojenik merkezinden uzakta bir yere, molekülün reaktifligini, kimyasal özelligini (göreceli bir durum tabi bu) pek etkilemeyecek, etkisiz bir grup eklersek ;artik, bu iki enantiomer aslinda birbirinden farkli iki molekül haline gelmisken, biraz insafli davranip, benzerliklerini göz önünde bulundurursak, bunlarin birbirinin enantiomeri oldugunu söyleyebiliriz. Ama bu kez, gercek enantiomerlere ayip etmis olacagimiz icin, bu tür moleküllere yalanci-enantiomer demekteyiz.

Yalanci-enantiomerler, rasemik karisimlari birbirinden ayirmak icin kullanilabilen, oldukca güzel düsünülmüs bir taktiktir. Paralel Kinetik Ayirma Yönteminde bundan detaylica bahsedecegim.
Üye Yorumları

Yazar Mesaj
 

Henüz yorum eklenmedi! İlk yorumu sen yap!Copyright © 2004-2022 - https://www.kimyasanal.com  
Mevzuat.com açıldı.
Turkbank.com açıldı.
FinansMuhendisi.com açıldı.