Kimyasanal.com Kimyasanal.com Kimyasanal.com
Kimyasanal.com
The problem is never how to get new, innovative thoughts into your mind, but how to get old ones out
Dee Hock
Kimyasanal.com
Kimyasanal.com


Tarih: 29.10.2003
Kategori: Kimya Dükkanı Sağ ok Kimya Dükkanı Sağ ok Ünlü Kimyagerler
17175 kez okundu.


Victor Grignard (1871-1935)

Organik kimyayla tanışık olmaya başlayan herkesin Friedrich Wohler'den sonra duyduğu ilk isimdir Grignard; ama şöyle ki ilk başta grignard diye yazıldığı gibi okursunuz, ta ki daha önce duymuş biri size 'olum o grignard değil, grinyard, sinyaldeki gibi' diye sizi dumur edene kadar. Tabi bu andan sonra siz de yeni çömlere böyle hava atabilirsiniz.
Gerçekten de organik kimyada en çok kullanılan bileşik (veya reagent diyelim) sınıfından biridir bu Grignard bileşikleri ve organometalik kimyaya büyük bir ivme kazandırmıştır.

Bu bileşiklerin isim babası François Auguste Victor Grignard 6 Mayıs 1871'de Cherbourg'da doğar. Lisedeki başarısı, 1889'da Cluny'deki Ecole Normale Supérieure Spéciale'e girmesini sağlar ve bu okulun kapanmasının ardından Lyons'daki Faculté des Sciences'a girer. 1894'te de oradan matematik ve kimya B.S.'i alır.

Bu andan sonra, yine Faculté des Sciences'da Philippe Barbier'in yanında organomagnezyum bileşikleri üzerinde çalışmaya başlar ve 1901'de bu bileşikler üzerine tezini vererek doktor ünvanı kazanır. Bundan sonra 1935'e kadar başından birçok şey geçer tabi, savaş patlak verir, profesör olur,.. ama ben daha fazla ayrıntıya girmeyeceğim. Sadece şunu belirteyim ki, sentezlediği organomagnezyum bileşikleri (RMgX biçiminde) öyle geniş bir kullanım alanı bulur ki, bu bileşiklere onun adı verilir ve çalışmaları, 41 yaşında 1912 Nobel Kimya Ödülü'nü -Paul Sabatier'le birlikte- kazanmasını sağlar.
Üye Yorumları

Yazar Mesaj
mtopcuoglu
Tarih: 07.10.2007
özellikle okunuşla ilgili bilgi için teşekkürler....


Copyright © 2004-2023 - https://www.kimyasanal.com  
Mevzuat.com açıldı.
Turkbank.com açıldı.
FinansMuhendisi.com açıldı.