Kimyasanal.com Kimyasanal.com Kimyasanal.com
Kimyasanal.com
Hayatta yapılacak o kadar çok hata var ki, aynı hatayı yapmakta ısrar etmenin anlamı yoktur
Sartre
Kimyasanal.com
Kimyasanal.com


Tarih: 20.05.2007
Kategori: Kimya Dükkanı Sağ ok Kimya Dükkanı Sağ ok EdebiKimya
3913 kez okundu.


Üçün Beşin Hesabı Yapılır mı?

Doğru, günlük yaşamda üçün beşin hesabı yapılmaz, yapanlar da ayıplanır, gerçi yapanlardan büyük adamlar çıktığı olmuştur, küçükken bana Sabancı'nın peynircilikten bugünlere geldiğini söyler dururlardı... Ama doğa tam tersine üçün beşin hesabını yapar, konumuz kimya olduğu için söyleyelim kimya da yapar, belki de hepsinden daha çok göze batar...

Öyle ki gün gelir isyan etmek istersiniz, ufacık bir metil (CH3) grubu bir molekülün üç boyutlu yapısını veya biyolojik aktivitesini nasıl bu kadar değiştirebilir? Hadi metili geçtik, kinetik izotop etkisi denen konuyu ilerde çocuklarımıza nasıl açıklıycaz, hidrojen yerine döteryum kullandık ve tepkime hızı şu kadar değişti' cümlesini hangi mantığa sığdırıcaz? Hadi bunu da geçtik, ufacık minicik bir hidrojen bağıyla yapılan bir asimetrik etkiden % 99 enantiyomerik fazlalık çıkabildiğini nasıl idrak edicez?

Lafı uzatmadan söyleyeyim, bunların hepsi logaritma denilen saçmalığın başının altından çıkmaktadır... Şöyle ki, bildiğiniz üzre kimyada denge ve hız sabitlerinin enerji farkıyla ilgili formülleri hep logaritmik formüllerdir:
ΔG=-RTlnK veya
lnk= lnA -(Ea/RT) (K denge sabitini, k hız sabitini gösteriyor)

Bu formüllerde R yerine 8.314 j/Kmol, T'yi de 298 K alınca görüyoruz ki enerjideki 1.36 kkal/mol'lük bir değişim (1 kal= 4.184 joule) denge veya hız sabitinde (enerjiyi Gibbs serbest enerji veya aktifleşme enerjisi olarak aldığımıza bağlı olarak) 10 kat bir değişiklik yaratır. 1.36 yerine 2.72 kkal/mol olduğunda 100 kata çıkar, ve bu şekilde devam eder. Ufacık tepecik atomların veya grupların moleküllerin kimyasal özelliklerini bu kadar değiştirmesi de bundandır...

Tüm bunlardan sonra ayrıntıları es geçen erkeklerdense en ufak şeylere takıp dırdır eden kadınların doğayla daha mı uyumlu olduğu sorusu akla gelir ki kanımca öyledir...
Üye Yorumları

Yazar Mesaj
msunbul
Tarih: 20.05.2007
Kanimca doganin "Doga-ana" olarak isimlendirilmesinde 3'un 5'in hesabinin ya da senin tabirinle "dirdir"in buyuk etkisi var :)
skocak
Tarih: 21.05.2007
Yazın "dırdır" mevzu dışnda gerçekten çok güzel amma "biraz daha analoji" yazısı tek kelimeyle mükemmel( okumayan varsa buradan reklam da yapmış oldum.:))
sozcubukcu
Tarih: 21.05.2007
"Dirdir" ifadesi biraz rahatsiz edici olsa da, kadinlarin, erkeklerden daha cok sikayet edip soylendikleri gercegini de yadsimamak lazim. (:
abekciogullari
Tarih: 14.06.2007
güzel, düşünce ile başlayan, iyi bir hesaplamayla devam eden ve ispatlayan bir yazının sonunda yanlı bir mesaj vermeniz bence hoş olmamız, erkek miyim evet erkeğim, ama kız olsa idim yine aynı şeyi yazardım... :)
Muhabbetle...


Copyright © 2004-2022 - https://www.kimyasanal.com  
Mevzuat.com açıldı.
Turkbank.com açıldı.
FinansMuhendisi.com açıldı.