Kimyasanal.com Kimyasanal.com Kimyasanal.com
Kimyasanal.com
Kabiliyet yapabileceğini, dahilik yapması gerekeni yapar
Edward George Bulwer-Lytton
Kimyasanal.com
Kimyasanal.com

Tarih: 26.09.2007
Kategori: Fizikokimya Sağ ok Fizikokimya Sağ ok Termodinamik
38718 kez okundu.

Termodinamiğin 0. Yasası

Aslında bu yasa genelde "gözden kaçan" yasa olma talihsizliğini yasamaktadır. Teorem çok basittir. Kısaca soyle izah edilebilinir.

Cisim A ile cisim B termal dengede ise iki cismin de sıcaklıkları aynı olma koşulu sağlanmıştır. Eğer cisim B ile cisim C de termal dengede ise, cisim A ile cisim C de termal dengede durmunda olmak durumundadır. O halde bu koşulda TA=TB=TC durumu saglanabilir.

Fotoraf:http://media.nasaexplores.com/

Üye Yorumları

Yazar Mesaj
aoguz
Tarih: 01.10.2007
sırf şunu yazmadım diye fizikodan geçememiştim..
ısıl denge koşulu :(
szade
Tarih: 02.10.2007
Cisim A ile cisim B termal dengede ise bunların bir üçüncü cisimle termal dengede olacağı açıktır zaten.benim merak ettiğim neden tüm kaynaklarda bu 3.cismi de açıklamalara ekleyip akrobasi yaparlar?
sozcubukcu
Tarih: 02.10.2007
Yanlislikla mi yazdiniz bilmiyorum ama "Cisim A ile cisim B termal dengede ise bunların bir üçüncü cisimle termal dengede olacagi" acik degildir hatta yoktur oyle birsey. Yukarida ifade edilen, sifirinci kanun ile sizin yazdiginiz bu cumlenin pek ilgisi yok.

Eger yanlis ifade ettiyseniz;

Evet genel olarak eee ne var bunda, bu gayet aciktir denir, zaten bu nedenle sifirinci kanun olarak gecer. Aslinda bir o kadar acik olmasina ragmen onemli olmasindan dolayi kanun sifatini almistir. Bazi cok acik gibi gorunen seylerin temel kanunlara baglanmasi icap ettigi icin, bu sekilde kanun olmustur diye tahmin ediyorum.
zbilgili
Tarih: 06.10.2007
Bir gün -1. kanunu da olur mu acaba termodinamigin? :).
uerdogan
Tarih: 29.10.2007
adyabatik değişmelerden bahsetmek isterim.sıcaklık sabittir.ortamın ısısında hep termal bir denge vardır.T=T=T
rercan
Tarih: 31.10.2007
1931 yılında R.H. Fowler tarafından tanımlanan bu yasa, temel bir fizik ilkesi olarak karşımıza çıktığından, doğal olarak 1. ve 2. yasalardan önce gelmek zorunluluğu doğmuş ve sıfırıncı yasa adını almıştır.
oparlak
Tarih: 23.01.2008
bir arkadasımız adiabatic e sıcaklık sabittir demiş aslında q(ısı)sabittir.ortamda ısı alışverişi olmaz.yanlış anlaşılma olmasın...

Copyright © 2004-2018 - https://www.kimyasanal.com  
Mevzuat.com açıldı.
Turkbank.com açıldı.