Kimyasanal.com Kimyasanal.com Kimyasanal.com
Kimyasanal.com
Bu dunyanin en büyük sorunu, akillilarin süpheci olmasiyken, aptallarin kendilerinden son derece emin ve kararli olmalaridir
Bertrand Russell
Kimyasanal.com
Kimyasanal.com


Tarih: 04.07.2003
Kategori: Fizikokimya Sağ ok Fizikokimya Sağ ok Süper İletkenler
15694 kez okundu.


Süperiletken Çeşitleri

Süperiletkenler 2 grupta kategorize edilebilirler: 'Soft' süperiletken diyebileceğimiz 1. tip süperiletkenler metal ve metaloidlerden oluşur. Oda sıcaklığında da bir miktar iletkenlik gösteren bu maddeler baya baya bi soğutulduğunda süperiletken olurlar. (baya baya bi soğutmadan sıvı helyum sıcaklığı kastediliyor :) Superiletkenliğe keskin bir geçiş gösterdikleri gibi, mükemmel derecede de diamanyetik özellikleri vardır. İşin ilginç tarafı, oda sıcaklığında mükemmel iletkenliğe sahip olan bakır, gümüş ve altın süperiletken özellik göstermezler.

'Hard' süperiletken denilen 2. tip süperiletkenlerse metalik bileşiklerle, metal karışımlarından oluşur (Vanadyum, teknesyum ve niobium hariç). Bu maddelerin kritik sıcaklığı 1. tip süperiletkenlerle karşılaştırıldığında bir hayli yüksektir(Yüksek dediysek de en yükseği 130 K civarı :) , ama en azından sıvı helyum yerine sıvı azot sıcaklığında süperiletkenliğe ulaşabiliyorlar) Bu maddelerin 1. tipin aksine süperiletkenliğe keskin bir geçişi yoktur - belirli bir 'mix state' (ara durum, veya karışık durum :) dan sonra süperiletken olurlar. Burada da ilginç bir nokta var: Normalde yalıtkan olarak kullanılan bir çok seramik şu anda yüksek sıcaklık süperiletkeni olarak kullanılmakta. Bilimadamları uzunca bir süre bu maddeleri süperiletken adayı olarak bile görmemişler, ama sonradan durumu farkedince biraz dumur olmuşlar haliyle :))
Üye Yorumları

Yazar Mesaj
 

Henüz yorum eklenmedi! İlk yorumu sen yap!Copyright © 2004-2023 - https://www.kimyasanal.com  
Mevzuat.com açıldı.
Turkbank.com açıldı.
FinansMuhendisi.com açıldı.