Kimyasanal.com Kimyasanal.com Kimyasanal.com
Kimyasanal.com
Akıllı insan düşündüğü herşeyi söylemez, fakat söyleyeceği herşeyi düşünerek söyler.
Aristotales
Kimyasanal.com
Kimyasanal.com


Tarih: 13.05.2003
Kategori: Organik Kimya Sağ ok Organik Kimya Sağ ok Stereokimya
18755 kez okundu.


Stereoseçicilik ve Stereospesifiklik

Bir tepkimenin stereosecici (stereoselective) mi yoksa stereospecifik oldugunu anlamak icin öncelikle tepkimenin mekanizmasini bilmek gerekir.
Stereosecici tepkimelerde, mekanistik olarak her iki ürünün de olusmasi mümkünken, herhangi bir dis sebepten dolayi,(kinetik olabilir, stereokimyasal sebepler olabilir) sadece bir stereoizomer olusur (ya da daha büyük bir yüzdeyle olusur). Organik kimyada bir cok tepkime stereosecici olabilir.

Stereospesifik tepkimelerde ise tepkimenin mekanizmasi geregi sadece tek bir stereoizomer olusabilir. Stereospesifik tepkimelere örnek olarak SN2 tepkimeleri verilebilir. Nükleofilin, ayrilan grubun ters tarafindan saldirip, konfigurasyon cevrilmesine neden olmasi gerekir. Bu durumda, diger izomerin olusmasi mümkün degildir. Yani spesifik olarak sadece tek bir stereoizomerin olusmasi mümkündür. Eger digeri de olusuyorsa, tepkime SN2 tepkimesi degil demektir. Bu kadar basittir yani durum.ı

Bu iki kavrami karistirmamak icin isimleri üzerinde birazcik düsünmek yeterli olacaktir. Stereosecici tepkimelerde adi üsütnde bir secme islemi söz konusu. Bu durumda iki ya da daha fazla olasiligin söz konusu olmasi gerekir. Stereospesifik tepkimelerde ise, spesifik olarak bir steroizomerin olusmasi mümkündür.
Üye Yorumları

Yazar Mesaj
 

Henüz yorum eklenmedi! İlk yorumu sen yap!Copyright © 2004-2021 - https://www.kimyasanal.com  
Mevzuat.com açıldı.
Turkbank.com açıldı.
FinansMuhendisi.com açıldı.