Kimyasanal.com Kimyasanal.com Kimyasanal.com
Kimyasanal.com
Başarının formülü oldukça basit; Doğru zamanda, doğru şekilde, doğru olanı yapmak.
Arnold H. Glasow
Kimyasanal.com
Kimyasanal.com


Tarih: 07.02.2007
Kategori: Kimya Dükkanı Sağ ok Kimya Dükkanı Sağ ok Kimya Kitapları
5097 kez okundu.


Stereoelectronic Effect in Organic Chemistry

Pierre Deslongchamps, 1938 dogumlu kanadali bir kimyager.  total sentez  konusunda oldukca basarili calismalar yapmistir. Bu baglamda,  twistane  gibi fantastik moleküllerin yanisira,  Erythromycin  (anitibiyotik), ryanodol (insektisit) gibi oldukca önemli moleküllerin ilk sentezlerini gerceklestirmistir. 200'u askin bilimsel makalenin ve 9 patentin yazarligini sigdirdigi 70 yila yakin hayatinda, sayisiz burslar ve ödüller de almistir.

Ancak, Deslongchamps'in organik kimya'ya yaptigi en büyük katkilarin basinda, stereoelektronik etkinin anlasilmasi ve organik tepkimelerdeki etkisinin incelenmesi konusu gelir. Zaten bu konudaki öncü bir kitap olan "Stereoelectronic Effect in Organic Chemistry" kitabini yazmis olmasi da bunun bir göstergesidir.msunbul  anomerik etki  yazisinda, stereoelektronik etkinin en önemli kisimlarindan biri olan anomerik etkiden bahsetmisti. Asagidaki baglantiya tiklayarak, Deslongchamps'in kendi sayfasindan ücretsiz olarak indirebileceginiz, 1983 baskili bu kitabi okuyarak da, stereoelektronik etkinin, organik kimyada bir cok tepkimenin ve seciciligin anlasilmasinda ne kadar etkili oldugunu görebilirsiniz.

 http://pages.usherbrooke.ca/pdeslongchamps/cv.htm 

iyi okumalar efendim.
Üye Yorumları

Yazar Mesaj
mabat
Tarih: 03.03.2007
türkçe yazılmış yada türkçeye çevrilmiş eserlerin tanıtımı bizim gibi yabanci dil sorunu yaşayan insanla için daha faydalı olur kanımca....
sozcubukcu
Tarih: 03.03.2007
Bu konuda Türkce yazilmis bir eser yok maalesef. Genel ders kitaplari disinda, Türkce yazilmis/cevrilmis bir kitap bulmak maalesef imkansiza yakin. Bu nedenle, hakli bir istekte bulunuyor olsaniz da, ingilizce kaynaklara baglilik en azindan günümüzde kacinilmaz. Bu baglamda, yabanci dili gelistirmeye calismak, yakin zaman icin bir gereklilik/sart icerisinde.


Copyright © 2004-2024 - https://www.kimyasanal.com