Kimyasanal.com Kimyasanal.com Kimyasanal.com
Kimyasanal.com
Wise men talk because they have something to say. Fools talk because they have to say something
Plato
Kimyasanal.com
Kimyasanal.com


Tarih: 01.04.2008
Kategori: Kimya Dükkanı Sağ ok Kimyasal Geyik Sağ ok Kimya İle İlgili Fikralar
20147 kez okundu.


Simyacıların Hayali Gerçek Oldu

Yuzyillardir simyacilarin ugrasi verdikleri, maddeleri altina cevirma sonunda gercek oldu. Isvicreli bir grup kimyager, bakir ve karbondan olusan ozel bir bilesigi sadece mikrodalga ile altina cevirmeyi basardilar.Dusuk bir verimle de olsa bunu yapmayi basaran ETH Zurih Arastirma Enstitusunden Prof. Alexander Dames ve arastirma ekibi, altinin mikrodalgada unutulan ve de aslinda baska bir amac icin sentezlenen "Gold-alchem" takma ismini verdikleri bakir-karbon bilesiginden olustugunu ve bunu spektroskopik ve de analitik olarak ispatladiklarini ve de patent girisimlerine basladiklarini acikladilar.Yuzyillardir simyacilarin verdigi bu ugrasi, ilk gerceklestiren insan olmanin mutlulugu yuzunden okunan Prof. Dames, bu arastirma sonucunun altin piyasasina sok etkisi yapmamasi icin patent haklarini bir sure kendinden bulunduracagini acikladi. Boylece, altin piyasasinin bir sure daha rahatlamasini amaclayan Prof. Dames, bu konuda elde ettikleri detayli bilgilerden sonra, dunyada gittikce talebi artan ve de buyuk cogunlukla Turkiyede bulunan Bor elementinin, karbondan eldesi uzerine calisacaklarini acikladi. Ancak "Gold-alchem" bilesiginin yapisi ve de hangi marka mikrodalga kullandiklari konusunda bilgi vermedi,

Calismanin detaylarinin yayimlandigi Nature makalesine ulasmak icin:

 http://www.nature.com/nnano/journal/v3/n13/abs/nnano.2008.7.html 
Üye Yorumları

Yazar Mesaj
rgenc
Tarih: 01.04.2008
Merhabalar,
Oncelikle assagidaki link calismiyor, acaba sorun benim baglantim da mi? Yoksa lutfen bir bakip degistirir misiniz
?
Inanamiyorum demek ki once birseyin hayali gelir, sonra da varligi derken bosuna dememisler. Yillarca birileri bunu gerceklestirmek icin ugrasti, simdi biraz bakir biraz karbon ve suprizzz...Altin. bilimin geldigi yer inanilmaz. Bir nobel veririler artik.
Ama su Bor'a da el uzatmalari pek hosuma gitmedi. Yani Turkiye'e bordan zengin diye, gelismesini engellemek icin bir atak olabilir mi bu diye dusunmedim degil.
Ama yine'de 60 milyona cikmis ceyrek altin fiyatlari duser belki; malum bahar geldi dugunler de basladi...hani lazim olacak:)
msunbul
Tarih: 02.04.2008
Bu da senin 1 Nisan sakan mi sozcubukcu :) Az once google sakasini gordum de...
sozcubukcu
Tarih: 02.04.2008
Yok canim. Prof. Dames ile yuzyuze de konustum. Fotograftaki gibi mutlulugu yuzunden okunan bir insan. Ayrica, aramizda sir kalsin, LG marka mikrodalga kullandiklarini soyledi. Diger markalarla olmuyormus. CEM filan hikayeymis. Yazdan once boyle bir calisma yaparak Rukan'in da dedigi gibi dugun sezonundan once, altin fiyatlarini dusurmeyi planlamislar. Ama cok baski gelmis, bir sure daha bekleyeceklermis, patent haklarini satmamak icin.
(bkz: yersen)
dgulhan
Tarih: 03.04.2008
Gördüğüm en ilginç 1 Nisan şakasıydı,Az kalsın inanıyordum,süper.
tseyhan
Tarih: 08.04.2008
ya gerçekten şaka mı ciddi mi ben anlamadım..
sozcubukcu
Tarih: 08.04.2008
Saka saka. :).

Ancak, yazida kullandigim donelerin (isim vb.) bazi anlam ve gondermeleri de yok degil degil. Anlayana..
tseyhan
Tarih: 08.04.2008
Gerçekten gördüğüm en gerçekçi 1 Nisan şakası :))
sozcubukcu
Tarih: 08.04.2008
:).
Bu arada, fotografta mutlulugu yüzünden okunan insan, Maryland Universitesi Kimya bölümünden Prof. John T. Fourkas.
tseyhan
Tarih: 08.04.2008
Zaten yazının konu başlığı da kimyasal fıkralar..:)) off yaa.. Tebrik ediyorum sizi sozcubukcu...
mduran
Tarih: 20.09.2008
ya ne yapmışsı bböyle sen bunu ben arkadaşlara anlatım şuan gerçek sanıyolar rezil oldum.
adivrikli
Tarih: 21.09.2008
Eski bir yazı olamsına rağmen okuyup gerçek sandım. Neredeyse öğrencilerime anlatacaktım:)
eaksun
Tarih: 12.12.2009
helal olsun =)
fcepnioglu
Tarih: 16.12.2009
eski bir şaka ama etkili olacak kadar gerçekçi :))
ddemirkaya
Tarih: 22.12.2009
bu şaka uzun zaman etkisini sürdürecek gibi. okur okumaz hemen büyük bir heyecanla eşime anlattım "kimyagerlik ne kadar büyük bir meslek görüyor musun diye" ama alttaki yorumları okuyunca şok oldum. tabi eşime belli etmedim bu durumu:)) yakında nasılsa bu da gerçek olacak...
eaksun
Tarih: 23.12.2009
off sözcubukcu yaaaaa şaka mıydı bu =(
bkaktas
Tarih: 05.02.2010
yaa arkadaşlarıma rezil olacağım.şaka mı
eaksun
Tarih: 08.02.2010
maalesef şaka
sbalak
Tarih: 13.02.2010
yorumları okumasaydım bende öğrencilerime anlatacaktım. Rezil olacaktım ya ama süpppeeeeeer bir şaka
tdemirci
Tarih: 20.02.2010
şaka ama insan merak etmeden de duramıyor acaba mikrodalgaların günümüz kimyasındaki yeri nedir? mikrodalgalar ile çekirdek tepkimeleri yapılıp istenen element elde edilebilir mi? ve eğer olursa bu hayal ile birlikte hayati önem taşıyan ve çok az bulunan bir çok element sentezlenebilir besin, enerji kaynağı sağlanırdı, değerli madenler sentezlenebilirdi hatta hani deriz ya kimya bir çok bilime bağlıdır diye, öyle bileşikler sentezlenirdi ki diğer bilimlerde de inanılmaz bir ilerleme olurdu, süper iletken madde, süper dayanıklı madde, süper esnek madde gibi maddeler, tıpta çaresi bulunmayan mikroorganizmaları yok eden bileşikler vb. yapılırdı belki bugün hayal ama günümüzdeki buluşlar da bir zamanlar hayal idi bunlari biz basarabiliriz
sozcubukcu
Tarih: 23.02.2010
Tolga, mikrodalgalar ile günümüzde bir cok kimyasal tepkime cok kisa sürede yapilabiliyor. Bu konuda yapilan bir cok arastirma var. Mikrodalga tepkimeler gibi anahtar kelimelerle arama yaparak bilgilere ulasabilirsin.

Ancak, cekirdek tepkimesinin mümkün olacagini sanmiyorum. Mikrodalgalar enerji bakimindan en zayif isinlar. Bu nedenle, görünen isigin, mor ötesinin, gama isinlarinin bile yapamadigi seyi, mikrodalganin yapamayacagini söylemek, eskiden hayal bile edilemeyen bircok seyin simdi mümkün olmasina benzetilemeyecek bir durum. Temel fizik-kimya kanunlari cercevesinde, enerji bakimindan mümkün olmayan birsey bir kere.
hnekici
Tarih: 08.03.2010
çok etkileyici bir espri anlayışınız var salih bey tebrikler..
fkarakoyun
Tarih: 09.05.2010
ŞOKTAYIMMMMMMM
iersoy
Tarih: 22.03.2012
22 mart 2012 bu gün istanbul altın(jewellery)fuarının açıldığı gün.hala bu yalan gerçekleşmedi.2000 yılından bu yana kendim olarak kuyumculuk araştırmalarımda ultrasonik deterjan olsun ,bilye deterjanı olsun,kokusuz amonyak olsun,ve onlarca formülasyon buluşlarımdan sonra en son geliştirdiğim hidrojen üretimi verim artırıcı katalizör de dahil olmak üzere piyasa musade ettiğim ve malzeme verdiğim sürece de imal edilecektir.işte piyasa ve yaptıklarımın bazıları diyelim .onun için her fuarda sentetik altın yalanının gerçek olduğunu ararım ne zaman gelecek diye ismail ersoy
yozdemir
Tarih: 25.04.2012
bence sozcubukcu çok iyi biridir.kendisi çok bilgili.çok fazla yazı yazmış sanki bir yazı makinesi çok komik olmuş.Bakırlı karbonlu bileşikten altın çok komik bu arada kafama CHO2 DÖKTÜM YANLIŞLIKLA.


Copyright © 2004-2019 - https://www.kimyasanal.com  
Mevzuat.com açıldı.
Turkbank.com açıldı.