Kimyasanal.com Kimyasanal.com Kimyasanal.com
Kimyasanal.com
Dünyada şu an var olan problemler, oluşturulduğu düşünce seviyesiyle çözülemez.
Albert Einstein
Kimyasanal.com
Kimyasanal.com


Tarih: 03.10.2004
Kategori: Organik Kimya Sağ ok Organik Kimya Sağ ok Fantastik Organik Kimya
6058 kez okundu.


Silikon-Silikon Üçlü Bağ

Iste sicagi sicagina, kimyanin sinirlarini zorlayan bir makale daha. Gectigimiz ay Science dergisinde yayimlanan makalede (Science, (305) 1755, 2004) , Japon arastirma grubu (Sigekuchi ve arkadaslari) Si-Si üçlü bağ iceren, ilk kararli bilesigi sentezleyip karakterize ettiklerini bildirdiler.Yukaridaki tepkimede görüldügü gibi, tetrabromo tetrasilan türevi bilesik, potasyum grafit ( KC8 ) varliginda THF icerisinde tepkimeye sokularak % 73 verim ile ilk kararli Si-Si üclü bag iceren ilk molekül sentezlenmistir. 100 °C ye kadar kararli olan yesil kristal yapidaki bur bilesik, havaya ve neme karsi oldukca hassas olup hemen bozunmaktadir.

Bugune kadar yapilan tüm tesebbüslerde, cok reaktif olmasi nedeniyle sürekli Si-Si üclü bag iceren bilesikler izole edilememisti.

Bagli gruplarin, ( bis(trimetil silil)metil ) kalabalik olmasi nedeniyle, Si-Si üclü bagin, termodinamik ve kinetik olarak kararli olmasi saglanmis ve Si-Si üclü bagin varligi X-isini spektroskopisi ile ispatlanmistir.X-isini spektroskopisi ile elde edilen bu üc boyutlu yapi ile, Si-Si bag uzunlugu, 2.0622 A° olarak bulunmustur. Bu ise tipik Si=Si cift bagdan (2.14 A°) % 13.5 daha kisa. Ayrica C-C üclü bagin aksine, bu bag dogrusal olmayip, 137.44° lik bir aciya sahip oldugu hesaplanmistir.

Makalenin tamamina buradan pdf formatinda ulasabilirsiniz.

Kimyanin sınırlarını zorlamanin bizi nereye götürecegini merak edenlere.
Üye Yorumları

Yazar Mesaj
 

Henüz yorum eklenmedi! İlk yorumu sen yap!Copyright © 2004-2022 - https://www.kimyasanal.com  
Mevzuat.com açıldı.
Turkbank.com açıldı.
FinansMuhendisi.com açıldı.