Kimyasanal.com Kimyasanal.com Kimyasanal.com
Kimyasanal.com
Üç tür yalan vardır: yalan, kahrolası yalan ve istatistik
Benjamin Disraeli
Kimyasanal.com
Kimyasanal.com


Tarih: 22.08.2003
Kategori: Kimya Dükkanı Sağ ok Kimya Dükkanı Sağ ok Kimyasal Silahlar
13308 kez okundu.


Sarin Gazı Nasıl Öldürür?

Gerçi Salih sarinle ilgili epey bir şey söylemiş ama ben de kısaca onun etki mekanizmasından, yani bizi nasıl öldürdüğünden söz edeyim dedim.
Efendim bildiğiniz üzre, sinir hücrelerindeki iletim elektrikseldir (Na+, K+ gibi iyonlar vasıtasıyla); fakat iki sinir hücresi arasındaki sinaps denen bölgelerde bu iletim elektriksel olabileceği gibi kimyasal da olabilir -ki kimyasal olanı çok daha yaygındır.- İşte bu kimyasal iletimi sağlayan, nörotransmitter denen moleküllerdir ve nörotransmitterlerin üzerinde en çok araştırma yapılmışı, sizin de adını çok büyük ihtimalle duymuş olduğunuz asetilkolindir. Yapısı ise şöyledir: CH3COOCH2CH2N(CH3)3
Esas konumuza dönecek olursak, sinir hücrelerinin birinden diğerine gönderilen bu asetilkolinler orada gerekli potansiyeli oluşturduktan sonra, uyarılmanın sürekli olmaması için asetilkolinesteraz adlı bir enzim tarafından hidroliz (Asetil-CoA(koenzim A) ile koline) edilirler. Başta sarin sarin diyodun biz sarinimizi isteriz diyenler işte şimdi rahatlayabilirler,çünkü sarin bu noktada devreye girer; asetilkolinesteraz enzimini inhibe eder, yani işlevini gerçekleştiremez duruma getirir, hidroliz olmayan asetilkolinler de sürekli bir uyarılma oluşturarak sinir sistemini felç eder.
! Dikkat:
Görmek istediğiniz yazıya aşağıdaki yazılar iliştirilmiştir. İlişkilendirilen bu yazılar şunlardır.

Red Bulletİlişkilendirilen Yazılar

  1. Enzimlerin İnhibisyonuÜye Yorumları

Yazar Mesaj
okang
Tarih: 03.12.2009
peki hemen sorayim merak ettim. Biz bu sarin i soluyarak alabiliriz,solursak hemoglobine yapışarak,hemoglobinin oksi-hemoglobin oluşturmasını engellemezmi?
Sarin hemoglobinin yapısına uymuyormu?
sozcubukcu
Tarih: 03.12.2009
Sarinin neden hemoglobine yapisacagini düsünüyorsun ki?
okang
Tarih: 04.12.2009
bilmem aklima geldi :? Rencide oldum :(
sozcubukcu
Tarih: 04.12.2009
Rencide olacagin birsey söylemedim Okan. Sarinin hemoglobine yapisarak solunumu engelleyip engellemeyecegini sordun. Ben de sana, neden sarinin hemoglobine baglanacagini düsündügünü soruyorum. Baglanip baglanmadigini bilmiyorum. Baglanmaz diye tahmin ederdim ben. Ama sen neden böyle düsündün, yani benzerlik mi kurdun, nasil bir akil yürüttün merak ettim.
Beyin jimnastigi yapiyoruz olarak düsün.
okang
Tarih: 04.12.2009
anladım Hocam :) şöyle düşündüm. Mesela CO hemoglobine bağlanıyor (yapışıyor) ve öldürüyor. Öyle bir etki yaratabilirmi diye düşündüm ?


Copyright © 2004-2021 - https://www.kimyasanal.com  
Mevzuat.com açıldı.
Turkbank.com açıldı.
FinansMuhendisi.com açıldı.