Kimyasanal.com Kimyasanal.com Kimyasanal.com
Kimyasanal.com
Öğretme sanatı, aslında buluşlara yardımcı olma sanatıdır
Mark Van Doren
Kimyasanal.com
Kimyasanal.com


Tarih: 15.02.2004
Kategori: Organik Kimya Sağ ok Organik Kimya Sağ ok Organik Bileşikler
12378 kez okundu.


Safrol

Enteresan bir dogal ürün safrol. Bir cok bitkide az ya da cok bulunuyor ve hem sentetik hem de bitkilerden ayirma yolu ile elde edilir. Şikimol (Shikimol) olarak da bilinir ama biyolojik yapilarda ara ürün olarak cokca karsimiza cikan şikimik asitin (shikimic acid) alkolü gibi bir yanilgiya soksa da yapi olarak şikimik asitin ş`sine benzemez. Safrolun yapisina bakildigindaPiperonal`in yapisina cok benzedigi görülür ve piperonaldan baslanarak sentezlenebilir.Safrol, sekerimsi kokusu nedeniyle 1960 lara kadar parfümlerde ve sabunlarda esans olarak, isosafrol türevi de sanayide vanilya ve bir cesit boya olan heliotropinin sentezlerinde kullanilmis fakat ecstasy, meth (metilamfetamin) gibi bazi psikoaktif maddelerin (uyusturucu demenin bilimsel ismi oluyor bu da) sentezlerinin baslangic maddesi olarka kullanilmasinin ardindan bu alanlarda kullanimi yasaklanmis ve sadece tipta kullanimini izin verilmistir.

Ecstasy`nin molekül yapisina bakildiginda gercekten de bir kac basamaktan sonra sentezlemenin kolayligini her organik kimyaci görecektir sanirim.Fiziksel olarak yagimsi renksiz bir sivi olan safrol, 11.2 °C`de katilisip, 231.5 °C`de kaynar.
Vücudumuzda Cytochrome P450 tarafindan metabolize edilir ve gidalarda kullanimi kanserojen olmasindan dolayi yasaklanmistir. Safrol iceren bitkilerin caylarinin da icilmesi bu acidan risklidir. Deney sicanlarindaki ölümcül dozu 2.35 g/kg`dur.
Üye Yorumları

Yazar Mesaj
 

Henüz yorum eklenmedi! İlk yorumu sen yap!Copyright © 2004-2020 - https://www.kimyasanal.com  
Mevzuat.com açıldı.
Turkbank.com açıldı.
FinansMuhendisi.com açıldı.