Kimyasanal.com Kimyasanal.com Kimyasanal.com
Kimyasanal.com
Problemlerin değeri, çözülmeye çalışıldığında verdikleri zorluktan anlaşılır
Paul Erdos (1913-1996)
Kimyasanal.com
Kimyasanal.com


! Dikkat:
Görmek istediğiniz yazı, daha önce yayınlanan aşağıdaki yazılarla ilişkilidir. İsterseniz önce bu yazıları okuyun/inceleyin.

İlişkili Yazılarİlişkili Yazılar

  1. Rüzgar EnerjisiTarih: 31.12.2004
Kategori: Disiplinlerarası Kimya Sağ ok Enerji Sağ ok Rüzgan Enerjisi
24565 kez okundu.


Rüzgar Tirübinleri Hakkında

Tum ruzgar tirubinleri propeller adi verilen pervanelerden olusur. Tirubinler ruzgarin esme yonune dik olarak ruzgari en iyi sekilde alabilecek sekilde ki genelde tepelerin uzeri veya bottleneckadi verilen bogazlara kurulur. Dusuk ve orta siddette elektrik enerjisi uretmek amaci ile kurulan ruzgar panellerinde ruzgar tirubin diregi yuksekligi ortalama 20 metre civarindadir. Enerji uretiminin buyuklugu arttikca diregin yuksekligi de artar. Genel olarak ruzgar tirubinlerinde oran tirubin diregi boyu pervanenin bir makasinin 2 kati olacak sekilde ayarlanmistir. Bir ruzgar tirubini ile kurulan elektirk jenaratorunden elde edilecek elektrik enerjisi, ruzgarin hizinin 3. kuvveti ile orantilidir. Yani ruzgarin hizi 2 katina cikar ise, jenaratorun kapasitesi 8 katina cikar.
Yuksek kuvvette esen ruzgarin kuvvetine dayanacak sekilde imal edilen son model ruzgar tirubinlerinde kullanilan malzeme grafit fiber epoxylerdir. Grafitten elde edilen komposit maddeler 6 metre yari capa sahip pervane makaslari imalatna olanak saglayacak mukavemettedir. Kucuk olcekli tirubinler fiberglass, aliminyum ya da lamine edilmis ahsap malzemeden yapilirlar.
Ruzar tirubinlerindeki tarihsel degisimin en cok kendisini hissettirdigi nokta, pervanedeki makas sayisinda olmustur. Gunumuz modern tirubinlerde 3 makasli pervaneler, ruzgarin burkulma momentini minimuma indirdigi icin esas alinmistir.
Üye Yorumları

Yazar Mesaj
 

Henüz yorum eklenmedi! İlk yorumu sen yap!Copyright © 2004-2021 - https://www.kimyasanal.com  
Mevzuat.com açıldı.
Turkbank.com açıldı.
FinansMuhendisi.com açıldı.