Kimyasanal.com Kimyasanal.com Kimyasanal.com
Kimyasanal.com
Bilgi düzenlendiğinde bilimi oluşturur, hayat ise bilgeliği..
Immanuel Kant (1724-1804)
Kimyasanal.com
Kimyasanal.com


Tarih: 14.02.2004
Kategori: Kimya Dükkanı Sağ ok Kimya Dükkanı Sağ ok Kimya Kitapları
5906 kez okundu.


Rastlantı ve Kaos

Rastlantı ve Kaos
David Ruelle
Yine Tübitak bilim kitaplarından biri: Rastlantı ve Kaos, İngilizcesiyse Chance and Chaos. Yazarı 1984'te Fransız vatandışlığı almış bir Belçikalı matematiksel fizik profesörü. David Ruelle hepimizin çokça merak ettiği konulara dalmış bu kitapta. Neler yok ki? Rastlantının hayatımızdaki yerini irdeleyerek başlıyor kitaba, oradan haliyle olasılık kuramına geçiyor, eee olasılığa değinmişken şans oyunlarını ve astrolojiyi es geçmek olur mu? olmaz tabi.. sonra şahsımın da en çok merak ettiği konulardan olan klasik determinizme geçiyor, game theory yani oyun teorisine ani bir yakınlık duymamızı sağlayıp, kaosa dalıyor. Bitti mi, tabi ki hayır. Kuantum mekaniği, istatistiksel mekanik, nihayetinde entropi derken kendimizi algoritmalar, zeka ve cinsiyet konularında bulunuyoruz. David Ruelle bunca envai çeşit konu arasında gayet de sağlam bağlantılar kurarak yaşamınız her şeyiyle birbirine bağlıdır, üstelik bu bağlar sandığınızdan çok daha fazla yakın ve aşikardır demek istiyor bize. Sanki.

Biraz da David Ruelle'den bahsedelim.. Kendisi 1935 Belçika, Ghent doğumlu olup matematik ve fizik okumuştur. Başlıca ilgi alanları denge istatistiksel mekaniği, kaos, türbülans gibi konulardır. Şu anda Fransa'da, Bures-sur-Yvette'teki Institut des Hautes Etudes Scientifiques'te profesördür ve Fransız Bilimler Akademisi'nin (l'Académie des Sciences) üyesidir.


Kitabı Deniz Yurtören diye biri çevirmiş İngilizceden. Ayrı başka birçok Tübitak kitabının da çevirmeni bu arkadaş.

Son olarak, kitap çok güzel bir dille yazılmış. Öyle hiç karmaşık matematik formüllerine girmeden evre uzayının hacmi denen şeyi anlatabilmiş mesela ki bu çok önemli bence. Kitabın tek eksiği -kaçınılmaz bir şekilde- çok fazla konuya girdiği için her konunun eksik kalması; sanki yazar sadece kafanızda bir fikir oluşmasını istemiş. Gönül ister ki o arkadaki notlar kısmındaki tüm kitaplara bakacak fırsat olsun..David Ruelle'in dediği gibi "Evrenin ne denli geniş ve bu evrenin içinde yaşayan bizlerin ne denli önemsiz olduğunu biliyoruz. Buna karşın inanılmaz bir biçimde evrenin derinliklerine dalabiliyor ve sırlarını çözebiliyoruz."
Üye Yorumları

Yazar Mesaj
 

Henüz yorum eklenmedi! İlk yorumu sen yap!Copyright © 2004-2022 - https://www.kimyasanal.com  
Mevzuat.com açıldı.
Turkbank.com açıldı.
FinansMuhendisi.com açıldı.