Kimyasanal.com Kimyasanal.com Kimyasanal.com
Kimyasanal.com
İnsanların en çok inandıkları şeyler, en az anladıklarıdır
Montaigne
Kimyasanal.com
Kimyasanal.com


Tarih: 28.10.2003
Kategori: Disiplinlerarası Kimya Sağ ok Biyokimya Sağ ok Biyokimyasal Bileşikler
7681 kez okundu.


Proteinler

Amino asitler birbirlerine bağlanarak peptitleri oluştururlar ve ondan fazla amino asit içeren peptitlere polipeptit denir. Proteinlerse, büyük ağırlıklı polipeptitlerdir ve büyük polipeptitleri ufak proteinlerden ayıran sınır genellikle 8000 ile 10.000 moleküler ağırlığı arasında çizilmiştir.

Proteinler, içerdikleri molekül cinsi bakımından basit ve kompleks proteinler olarak ikiye ayrılırlar. Basit proteinler sadece amino asitlerden oluşurken, kompleks proteinler amino asitlerin yanında 'hem', vitamin türevleri, lipid ve karbonhidrat gibi grupları içerebilir. Hemoglobin - hem grubunu, lipoproteinler lipid ve glikoproteinler karbohidrat moleküllerini içeren kompleks proteinlere örnek verilebilir.

Proteinler, canlılarda envai çeşit fonksiyona sahiptir ve vücut için en gerekli moleküllerdir desek, eksik söylemiş olsak bile yanlış söylemiş olmayız herhalde. Öyle ki, enzimler halinde katatilik rol oynayabilecekleri gibi, insulin gibi bir hormon, kalmodulin gibi bir düzenleyici veya hemoglobin gibi bir taşıyıcı olarak karşımıza çıkabilirler. Proteinlerin yapısı, sınıflandırılması ve fonksiyonları üzerinde ileride daha ayrıntılı durmayı düşünüyorum, inşallah..
Üye Yorumları

Yazar Mesaj
 

Henüz yorum eklenmedi! İlk yorumu sen yap!Copyright © 2004-2023 - https://www.kimyasanal.com  
Mevzuat.com açıldı.
Turkbank.com açıldı.
FinansMuhendisi.com açıldı.