Kimyasanal.com Kimyasanal.com Kimyasanal.com
Kimyasanal.com
Bu dunyanin en büyük sorunu, akillilarin süpheci olmasiyken, aptallarin kendilerinden son derece emin ve kararli olmalaridir
Bertrand Russell
Kimyasanal.com
Kimyasanal.com


Tarih: 25.07.2003
Kategori: Disiplinlerarası Kimya Sağ ok Polimer Kimyası Sağ ok Polimer Kimyası Bileşikleri
7207 kez okundu.


Polietilen

Polietilen, etilen monomerinin polimerizasyonu sonucu elde edilir. Üretim şartlarına göre bir çok türü vardır. Alçak Yoğunluk Polietilen, Orta Yoğunluk Polietilen, Yüksek Yoğunluk Polietilen, Lineer Alçak Yoğunluk Polietilen, Çapraz Bağlı Polietilen, Yüksek Ağırlık Polietilen benim ilk aklıma gelenler.

Polietilen, Türkiye'de PETKİm tarafından üretiliyor. PETKİM'in ürettiği 2 tür var. Bunlar Yüksek Yoğunluk Polietilen (YYPE) ile Alçak Yoğunluk Polietilen (AYPE). YYPE'nin yoğunluğu türlerine göre 0.950 ile 0.970 arasında değişirken, AYPE'nin yoğunluğu ise 0.915 ile 0.925 arasında farklılık gösteriyor.

YYPE, Ziegler-Natta katalizörlerinin (Titanyum Tetraklorür ve Alkil Aluminyum bileşikleri) yardımıyla 6-8 atm'lik bir basınçta üretiliyor. AYPE'nin ise iki türü var. Birinci tür otoklav adı verilen reaktörlerde 1500 atm'lik basınçta organik peroksitler kullanılarak üretiliyor. AYPE-t denilen diğer tür ise yaklaşık 2 km uzunluğundaki tübüler reaktörde, 3000 atm!!(cm2'ye 3 ton) gibi devasa bir basınçta yine organik peroksitler kullanılarak elde ediliyor.
Bu arada üretimlerindeki basınç farklarından dolayı AYPE'ye yüksek basınç polietilen, YYPE'ye de düşük basınç polietilen deniliyor diye duydum ama daha diyeni görmedim :)


Üye Yorumları

Yazar Mesaj
 

Henüz yorum eklenmedi! İlk yorumu sen yap!Copyright © 2004-2019 - https://www.kimyasanal.com  
Mevzuat.com açıldı.
Turkbank.com açıldı.
FinansMuhendisi.com açıldı.