Kimyasanal.com Kimyasanal.com Kimyasanal.com
Kimyasanal.com
Mikroskop insana önemini gösterdi; teleskop da önemsizliğini...
Manly Palmer Hall
Kimyasanal.com
Kimyasanal.com


Tarih: 01.03.2005
Kategori: Kimya Dükkanı Sağ ok Kimya Dükkanı Sağ ok Kimya Kitapları
8696 kez okundu.


Platon'un ve Arşimet'in Çokyüzlü Cisimleri

Platon'un ve Arşimet'in
Çokyüzlü Cisimleri

Daud Sutton
Çoğumuz kimyadaki molekül geometrilerinden düzgün dörtyüzlü (tetrahedron), düzgün sekizyüzlü (oktahedron).. gibi çokyüzlü isimlerine aşinayızdır. Onları gözümüzün önünde canlandırmak için küçükken az mı çaba harcadık? Aslında hala da harcıyoruz. Sonra hayatımıza fullerenler girdi ve o güne kadar pek de dikkat etmediğimiz, beşgen ve altıgenlerden oluşan futbol topu şekillerine ilişti gözümüz..

Aslında gerek kimyada gerekse günlük yaşamda bu tip çokyüzlülerle hep karşı karşıyayız. Buckminister Fullerin anlatıldığı sitemiz yazısında da bunun örneklerini gördük. Aslında M.Ö. binlerce yıl öncesinde başlayan çokyüzlü serüveni Platon ve Arşimet'te somut, elle tutulur bir hale geldi, Kepler'le, Poinsot'la devam etti ve Fuller'le şimdiki halini aldı.. Tabi bunlar sadece benim bildiğim isimler,kimbilir daha niceleri vardır bu yolda...Yukarıda gördüğünüz kitap, Daud Sutton tarafından yazılmış olup çokyüzlüleri mümkün olduğunca anlaşılır ve zevkli bir şekilde anlatmaktadır. Ayrıca bildiğimiz o ünlü beş düzgün çokyüzlünün dışında birçok düzgün olmayan çükyüzlüyü de kitapta görmek mümkün..

Neticede bu kitap sadece estetik şeyler görmek ve simetrinin gücüne bir kez daha tanık olmak için okunabilir.. Ama aynı zamanda, önce olayın matematiğini öğrenmenin ve şekillere bakarak onların simetrilerini görmenin kimyada da nice yeni ufuklar açabileceğini düşünmekteyiz.
Üye Yorumları

Yazar Mesaj
 

Henüz yorum eklenmedi! İlk yorumu sen yap!Copyright © 2004-2023 - https://www.kimyasanal.com  
Mevzuat.com açıldı.
Turkbank.com açıldı.
FinansMuhendisi.com açıldı.