Kimyasanal.com Kimyasanal.com Kimyasanal.com
Kimyasanal.com
Ben hızlı bir okuyucu değilim. Hızlı bir anlayıcıyım.
Isaac Asimov
Kimyasanal.com
Kimyasanal.com


Tarih: 21.03.2003
Kategori: Kimya Dükkanı Sağ ok Kimya Dükkanı Sağ ok Periyodik Tablo
13061 kez okundu.


Periyodik Tablo : Kimyagerlerin Bilgisayarı

Benim oldukca hosuma giden bir benzetme bu ve aslinda bir cok sey ifade ediyor. Periyodik tablo elementler dunyasinin kisa ve de guzel bir özeti konumunda aslinda. Elementlerin bu sekilde bir siniflandirma olmasaydi nasil ogreneceginizi bir düsünün elementleri. Teker teker, her birinin ne özelliklere sahip oldugunu bilmek oldukca yorucu olurdu sanirim. Onun yerine periyodik tablo, elementleri gruplara bölüp, her bir elementin özelliklerinden önce gruplarin genel özelliklerini verip ordan elementlerinkine gecis yaptigi icin oldukca güzel bir ögrenme yolu olusturuyor elementler hakkinda.




Üye Yorumları

Yazar Mesaj
falpar
Tarih: 13.03.2008
Bir kimya öğrencisi olarak periyodik tablonun olmadığı bir kimya bilimi düşünmek bile istemiyorum:):):)
hgursel
Tarih: 23.03.2008
Periyodik tablo ve elementlerle ilgili bi kitap okumuştum.Gerçekten çok eğlenceliydi... Periyodik tabloyu bi kıtaya benzetmişler, kıtanın tarihinde elemetlerin bulunuşları ve adlandırılmaları, siyasi ilişkilerinde elemetlerin elektron ilgisi, bağ yapma özelikleri anlatılmış.Buna benzer çeşitli benzetmelerle ilginç ve açıklayıcıydı. Kitabın ismini hatırlayamıyorum ama bulursanız okuyun derim(2-3) yıl önce okudum. Özcesi periyodik tabloyu eğlenceli bi şekilde öğretiyor...:)
mpir
Tarih: 11.04.2008
periyoduk tablo ve kimya ile ilgili daha birçok güzel konunun işlendiği bir kitabı ben de okumuştum...adı 107 kimya öyküsü yazarları da L.VLASOV, D.TRİFONOV olmalı.bu kitabı okuyunca kimyayı bir kez daha sevmiştim:)çok güzel ilişkilendirmelerle yazılmış bir kitaptı...tavsiye edirim herkese...


Copyright © 2004-2024 - https://www.kimyasanal.com