Kimyasanal.com Kimyasanal.com Kimyasanal.com
Kimyasanal.com
Ben hızlı bir okuyucu değilim. Hızlı bir anlayıcıyım.
Isaac Asimov
Kimyasanal.com
Kimyasanal.com


Tarih: 18.04.2007
Kategori: Kimya Dükkanı Sağ ok PratiKimya Sağ ok Gıda Kimyasalları
22892 kez okundu.


Pektin

Pektik maddeler, bitkilerin hücre duvarlarında çeşitli miktarlarda bulunan kompleks, asidik polisakkaritlere verilen isim olup, başlıca galakturonik asit zincirlerinden oluşur. Pektin, saflaştırılmış karbonhidrat olup esas olarak galakturonik asit birimlerinin karboksil grupları metanol ile kısmen esterleşmiştir. Bu nedenle değişen oranlarda metoksil grubu bulunduran yüksek molekül ağırlıklı bir poligalakturonik asit zinciridir.

Pektik maddeler, bütün hücre duvarlarında değişen oranlarda bulunurlar. Pektin ise; pektik maddelerce zengin bitkisel kaynaklardan sıcak su, asitler veya kompleks bileşenler vasıtasıyla ekstraksiyondan ve bu elde edilen ekstraktların alkol veya polivalent tuzlar ile çöktürülmesinden elde edilir.

Pektinlerin en önemli özelliği; jel oluşturabilmeleridir. Bu özelliği sayesinde gıda endüstrisinde en önemli katkı maddelerinden biri olmuşlardır. Pektin; gıda ürünlerinde jelleşmeyi sağlamak (jöle, marmelât, reçel vb.), kıvam vermek (salça, krema, krem peynir, sos, mayonez) meyve tadını artırmak (meyveli yoğurt), yapıyı kararlı kılmak (dondurma), ürünün homojen ve güzel bir görünüm almasını sağlamak(meyve suları), bayatlamayı geciktirmek (fırıncılık ürünleri), paketleme malzemesi olarak – pektinat filmleri halinde - ve ürün kalitesini artırmak için kullanılır.

Pektinin kullanım alanları yalnızca gıda endüstrisiyle sınırlı değildir. Tıp, kozmetik, kâğıt, tekstil ve ilaç sanayinde; kısacası kıvamın gerekli olduğu bütün sanayi dallarında kullanılmaktadır. Pektinin çok fonksiyonlu özelliği; pektin molekülünde yer alan polar ve polar olmayan bölgelerin farklı sistemlerle etkileşmesinden kaynaklanır. Pektinin hammaddesi genellikle meyve suyu fabrikalarının atıkları olan meyve posalarıdır. Pektin kullanımına dünyadaki bütün ülkelerde izin verilmektedir. Çünkü pektin hiçbir toksikolojik etkisi olmayan son derece güvenilir bir maddedir. Kullanımı gittikçe yaygınlaşmaktadır. (Pektin katılan çikolataların daha güzel olduğunu duymuştum bir hocamdan.)


(Bir Pektin Molekülünün Yapısı)
Üye Yorumları

Yazar Mesaj
osuzer
Tarih: 21.04.2007
jöle, marmelât, reçel,salça, krema, krem peynir, sos, mayonez,meyveli yoğurt,meyve suları
pek bir sevdim ben bunu Forza Pektin!!!:)
egezer
Tarih: 22.04.2007
Paylasim cok güzeldi,emegine saglik canim.Aslinda sen gecen bana pektin diye bahsediyrdun ama ben sana pektin nedir ben bilmiorum diye sormadim sirf yazini okumak icin kendimi heycanlandrmak istedim:)) hehe hayatmizin nekdar icindeymis meger..vay pektin vaay.bende sevdim seni.adin gibi Pek Güzelsin :))
nkartaloglu
Tarih: 10.02.2009
pektin üretimi ile ilgili bi sunum hazırlıyorum ama elımd yetri kadr bir bilgi yokk nerden daha etkili bilgi alacağım hakkında bi bilgisi olan yardımcı olabilirmi?:(
btun
Tarih: 04.11.2009
merhaba, bitirme projem "pektin ve tedavide kullanımı" nereden bilgi alabilirim? yardımcı olmak isteyen vardır belki?


Copyright © 2004-2023 - https://www.kimyasanal.com  
Mevzuat.com açıldı.
Turkbank.com açıldı.
FinansMuhendisi.com açıldı.