Kimyasanal.com Kimyasanal.com Kimyasanal.com
Kimyasanal.com
When I was young I played with legos, but now I am older and I play with atoms
Synesthesia
Kimyasanal.com
Kimyasanal.com


Tarih: 15.07.2003
Kategori: Disiplinlerarası Kimya Sağ ok Enerji Sağ ok Yakıt Pilleri
5525 kez okundu.


PEFC (Polymer Electrolyte Fuel Cell)

İsmi ingilizcedeki polymer electrolyte fuel cell in kısaltmasından gelen bu yakıt hücreleri, hem çalışma prensibi açısından hem de uygulamaları açısından alternatif yakıt sistemi olarak ilk akla gelen seçenekler arasındadır. Bir PEFC, 2 tane elektrod ve elektrolit olarak davranan katı bir polimer zardan meydana gelir. Yakıt olarak PEFCler genellikle nemlendirilmiş gazları, hidrojen ve oksijeni (ya da havayı) kullanırlar. Elektrodlarda gerçekleşen reaksiyonlar aşağıdaki gibidir:

Anot: H2 -> 2H + + 2e-

Katod: ½ O2 + 2H+ + 2e- -> H2O

Ana reaksiyon : H2 + ½ O2 -> H2O + elektrik enerjisi + Isı enerjisi

Son yıllarda makine taşımacılığında kullanılmaya başlayan PEFCler, hem kimyasal enerjiyi verimli bir şekilde elektrik enerjisine dönüştürdüklerinden hem de kullanımları esnasında çevreye zararlı gaz atığı (azot oksitleri ve karbonmonoksit gibi) bırakmadıklarından gelecekteki petrol eksikliğinden kaynaklanabilecek problemlere en makul çözüm olarak öne çıkmaktadırlar.

Referans: Rikukawa M., Sanui K., Proton-conducting polymer electrolyte membranes based on hydrocarbon polymers, PROGRESS IN POLYMER SCIENCE (18 Haziran 2000)
Üye Yorumları

Yazar Mesaj
 

Henüz yorum eklenmedi! İlk yorumu sen yap!Copyright © 2004-2023 - https://www.kimyasanal.com  
Mevzuat.com açıldı.
Turkbank.com açıldı.
FinansMuhendisi.com açıldı.