Kimyasanal.com Kimyasanal.com Kimyasanal.com
Kimyasanal.com
If your experiment needs statistics, then you ought to have done a better experiment
Ernest Rutherford
Kimyasanal.com
Kimyasanal.com

Tarih: 26.07.2004
Kategori: Fizikokimya Sağ ok Kuantum Kimyası Sağ ok Kuantum Kimyası Hakkında Genel Bilgiler
4675 kez okundu.

Paul Adrien Maurice Dirac (1902-1984)

Dirac 1902'de İngiltere'nin Bristol kentinde doğdu. 1921'de Bristol Üniversitesi'nden elektrik mühendisi olarak mezun oldu. Ancak daha öğrencilik döneminde kendini teorik fiziğe kaptırmış, o sıralar yeni olan relativite teorisini çalışarak öğrenmişti. 1923'e kadar iki yıl daha Bristol'da matematik okudu. Sonra teorik fizik yapmak için Cambridge Üniversitesi'ne yazıldı. 1925 yılı Ağustos ayında danışmanı Dirac'a okuması için daha basılmamış bir makale verdi. Bu Heisenberg'in matris mekaniğiydi. Dirac atom fiziğinin sırlarını bir anda kavrayıverdi. Birkaç ay içinde Heisenberg'in fikirlerini daha kapsamlı bir matematik yapıya yerleştirerek kuantum mekaniğini buldu. Daha sonra Schrödinger dalga mekaniğinin de kendi formalizminden çıkarılabildiğini göstererek matris mekaniği ile dalga mekaniğinin eşdeğer olduğunu kanıtladı. Bu konuda yazılan ilk ders kitabı olan Kuantum Mekaniğinin İlkeleri 1931'de basıldı. Dirac 1932'de Cambridge Üniversitesi'nde yıllar önce Isaac Newton'un bugün ise Stephen Hawking'in sahibi oldukları Lucas Matematik Kürsüsü profesörlüğüne getirildi. 1933 yılında bir önceki yıldan devreden 1932 Nobel Fizik Ödülünün Heisenberg'e, 1933 Nobel Fizik Ödülünün ise Dirac ve Schrödinger'e verilmesi kararlaştırıldı. Dirac'ın en önemli buluşlarından birisi de 1928'de özel relativite teorisi ile kuantum mekaniğini bağdaştırarak yazdığı Dirac denklemi (relativistik elektron dalga denklemi) olmuştur. Bu denklem elektron spinini öngörmektedir. Fakat daha önemlisi elektronla aynı kütle ve spine sahip fakat artı yüklü bir temel parçacığın varlığını zorunlu kılmaktadır. Elektronun anti parçacığı olarak yorumlanan ve pozitron adı verilen bu temel parçacık 1932'de kozmik ışınlarda ilk kez gözlenmiştir. Yaşamı boyunca pekçok konuda önemli buluşlar yapan Dirac 1969'da Cambridge Üniversitesi'nden emekli olduktan sonra Florida'nın Miami kentine yerleşti. 1984'te burada öldü.

Not: Bu yaşam öyküsü Tekin Dereli ve Abdullah Verçin'in yazmış olduğu Kuantum Mekaniği 1 kitabından alınmıştır. METU PRESS, 2000

Üye Yorumları

Yazar Mesaj

Henüz yorum eklenmedi! İlk yorumu sen yap!

Copyright © 2004-2024 - https://www.kimyasanal.com