Kimyasanal.com Kimyasanal.com Kimyasanal.com
Kimyasanal.com
Başarının formülü oldukça basit; Doğru zamanda, doğru şekilde, doğru olanı yapmak.
Arnold H. Glasow
Kimyasanal.com
Kimyasanal.com


Tarih: 28.01.2003
Kategori: Organik Kimya Sağ ok Organik Kimya Sağ ok Organik Kimya Hakkında Genel Bilgiler
45655 kez okundu.


Organik Kimya mı? O da ne?

Nedir organik peki? Esas olarak karbon (C) bileşikleri diyebiliriz ama çoğunlukla yalnız değil karbon, yanında oksijen (O) var; hidrojen (H) var; nitrojen (azot) (N) var. Liste uzar gider. Sonuçta kısaca, karbonun bu elementlerle yaptığı bileşiklere verilen genel isim. Günlük hayatta kullandığımız şeylerin büyük bir yüzdesi organik moleküllerden oluşuyor. Başlayalım. Sabah kalktık. Tuvalete gittik. İşimizi hallettik. Ne yaptık, elimizi yıkadık. Neyle? Sabunla. Uğurcum durdur burda. Sabun deyip geçme. Uzun karbon zincirli karboksilik asitlerin değişik tuzlarından elde ediliyor bin yillar boyunca. Uzun karbon zincirli karboksilik asitlerde ne oluyor? Yağ asidi diyoruz bunlara çünkü, bunların üç tanesi bildiğimiz gliserin ile birleştiğinde yediğimiz, yemek yaptığımız yağı oluşturuyor. Zaten, sabun eldesi de bunun tersi işlemi ile gerçekleştiriliyor. Günümüze dönelim. Sabunların içinde bir çok katkı maddesi, boyar madde, parfüm, nemlendirici madde, koruyucu madde. Bunların hepsi de farklı farklı organik bileşikler. Tuvaletten çıktık. Karnımız zil çalıyor. Kahvaltı zamanı. Ne yiyoruz. Peynir, süt, yumurta, ekmek. Bunların içlerinde vucudumuzun besin olarak kullandığı, protein, yağ, karbonhidratlar vitaminler mevcut. Karbonhidrat dedik, burda durdur Uğurcum. Hepimiz sıklıkla duyarız bunu. Karbohidratlı bileşikler kilo yapar vs. diye. Karbonhidrat aslında bir çok şeker molekülünün bir araya gelip oluşturduğu yapıdan başkası değil. Nişastayı biliyoruz. O da aynı. Hepsi de şekerin, daha bilimsel adıyla sakkaritlerin farklı farklı bir araya gelmesiyle oluşan organik moleküller. En ünlü sakkarit ise glikoz.

Kahvaltı bitti. Okula gitme zamanı. Neyle, otobus ya da otomobille. Araba diyelim bir kısaca. Arabaları çalıştıran benzin ise, 8 karbonlu bir hidrokarbon karışımıdır. Karışımdaki maddelerin oranı ise benzinin süper ya da normal olmasını belirler.

Okula geldik, derse geç kalmışız. Hemen defterimizi açtık. Burda duralım Uğurcum. Defter, yani kağıt. İlginç bir akrabalık vardır aslında kağıt ile nişasta arasında. Kağıt selüloz denen hammaddeden yapılır. Ağaçlarda, yapraklarda bulunur. Nişasta ve selüloz, her ikisi de aslında binlerce glikozun biraraya gelmesiyle oluşmaktadır ama tek farkı, iki glikoz arasında oluşan bağın farklılığı. Ve vucudumuzdaki enzimler, nişastaki glikozları koparabilirken, maalesef selülozdakileri koparamıyor, yani sindiremiyoruz.

Hoca derste tepegöz ile birşeyler gösteriyor. Ne ile gösteriyor, asetat dediğimiz şeffaf kağıtlarla. Burda durduk Uğurcum. Asetatın yapısı da aslında selülozdur ama selüloz moleküllerindeki hidroksi gruplarına asetil grubu bağlanmıştır. Bu yüzden genel ismi asetat olarak kalmıştır. Teknik ismi, ingilizce tranperancy, türkçe ise saydam ya da seffaf kağıttır.

Siz dersi dinlemeye devam edin bu arada.
Üye Yorumları

Yazar Mesaj
fyasin
Tarih: 25.01.2008
oynat uğurcum...
teşekkür ederiz salih...
gerçekten ilgi çekici ve enteresan bir yorum...
durdur uğurcum...
ezor
Tarih: 25.01.2008
arkadaşım güzel bi yazı,ben de bişiler eklemek istedim,aklıma geldi de:
nişasta da glikoz birimleri birbirlerine alfa(1,4) ve alfa(1,6) bağları ile bağlanmaktadır. selülozda ise beta(1,4)bağları vardır... memelilerin sindirim kanalında beta (1,4) bağlarını koparacak enzimler yoktur ancak bazı hayvanların sindirim kanalında bu enzimleri salgılayan bazı mikroorganizmalar vardır...alfa (1,4) ü alfa amilaz enzimi alfa (1,6) yı ise alfa (1,6) glikozidaz enzimleri kırar...(birazcık biyokimyasal oldu :) )
ntakir
Tarih: 28.01.2008
Öğrenciler hep sorar'Hocam bunu nerede kullanacağız?Günlük hayatımzda nerede karşılaşrız?' diye.Bu yazı çok güzel bir cevap olur:)Organik kimya anlatmadan önce bu yazıyı okumak öğrencilerin içini ısıtır diye düşünüyorum.Salih Bey teşekkürler elinizse sağlık.
dmisirli
Tarih: 28.01.2008
kimyayı özellikle organik kimyayı çok seviyorum yaa.Adeta aşığım ben bu organiğe .organik kimya benim için olmazsa olmazlardan.o beni bıraksa bile ben onu bırakmam :)
sozcubukcu
Tarih: 29.01.2008
Bu kimyasanala ilk yazdigim yazilardan ve o zamanlarin klasik esprisi olan "oynat ugurcum" tarzinda yazmistim. Simdi okuyunca biraz banal geliyor acikcasi ama yazildigi donemin ozelliklerini icermesi bakimindan da degistirmeyi dusunmedim. :).

Devamini yazmayi dusundum ama bir turlu elim varmamisti. Bu yorumlardan sonra devamini gundemime alsam iyi olacak. :).

(oynat ugurcum tarzinda olmayacak.:) )
tunye
Tarih: 31.01.2008
;) Bu yazıyı bayadır okumuyordum.Lakin sitede okuduğum ilk yazılardan biri o dönem okuyunca çok eğlenmiştim şahsen. Hatta o dönem ( evet itiraf edeyim )bazı esprileri çalıp başkalarına sattıydımdı;)
Bence de ya devamı gelsin, çok şirin bir yazı;) Hey gidi günler hey film şeridi gibin geçti şimdi gözümden;)
fyasin
Tarih: 01.02.2008
bende organik kimyayı seviyorum. hem böyle esprili anlatımlar için de teşekkür ediyorum. en azından derslerdeki sıkıcılıktan kurtuluyoruz...
nakkaya
Tarih: 01.02.2008
Derse giriş böyle yapılmalı.Öğrenciyi motive etmede kullanılması gerekli.Güzel bir hatırlatma.
nelcin
Tarih: 02.02.2008
Oynat uğurcuğum lafı yazının akıcılığını gidermiş ama yinede güzel.
mpir
Tarih: 03.02.2008
organik kimya ile (daha doğrusu kimya ile) günlük hayatta ne kadar içli dışlı olduğumuzu anlatan bir yazı olmuş bence.:)
okayikci
Tarih: 31.03.2008
Lise son sınıfta kalmıştım organik kimyadan ama şimdi organiğim harika çok seviyorum organiği bulmaca gibi geliyo bir yerlerden bağırıyo sanki bana bul beni diye bakın yine bagırıyo:)
fakir
Tarih: 01.10.2008
güzel bir yazı :D
fdursun
Tarih: 02.10.2008
ya cidden tebrik ediyorum. bir organik kimya ancak böyle acıklanırdı herhalde.:D:D:D:D:D
rdede
Tarih: 09.10.2008
tebrıkler.guzel bı yazı olmus.zevkle okudummm!1
esolmaz
Tarih: 15.10.2008
ben bu yazıyı yenı okudum. cok hosuma gıttı gercekten de.okulda da ogrencılere boyle anlatılması bıraz da olsa dıkkat cekerdı herhalde.en azından ılgılenmeyen ogrencılerı bıraz da olsa derse baglardı... tebrık edıorum yazan arkadası.
cozdincer
Tarih: 21.10.2008
Salih Bey, yazınız organik kimya dersini sevmeyen öğencilerin inadına organik kimya labaratuvarlarına periyodik cetvel misali asılmalıdır. tebrik ediyorum sizi ama devam edin lütfen konuları bu şivede ele almaya :) oldukça eğlenceli bi anlatım..
merkilic
Tarih: 29.10.2008
günlük yaptığım şeylere bu gözle hiç bakmamıştım ii bir kimyacı değilim galiba:)ama bu eğlenceli yazı bile organiğe bakış açımı değiştirmedi organikten nefret ediyorum
eguler
Tarih: 02.11.2008
degerlı arkadaslar

konu <ıle ılgılı olarak yazmıs oludugunuz konularda verılen ornekler ogrencıler tarafından ılgı cekermı bunu anlamak zor
ama kımyanın temelı karbonla baslar dıyebılırız.
sonucta verılen ornekler gunlk hayatımızda kulladıgımız yedıgımız ıctıgımız ve gıydıgımız ve olusumu sayasınde kullamıs oldugumuz falıyetlerı benımseyerek ogrencı ve egılımı saglamak dıye nıtelemıstır
bana gore kımya ınsanın ıcınden dogan bır gunes gıbıdır ne kadar ıslersen o kadar fazla yararlanır ve bilgi sahıbı olursun


saygılarımla...
suerdogan
Tarih: 28.05.2011
anlatımınız çok hoş ve ilgi çekici
ldeniz
Tarih: 20.06.2011
gercektende yaziya bakinca hemen ilgi cekiyor ve insanin gunluk yasaminda kullandigi seylere farkli bir bakis acisi kazandiriyor


Copyright © 2004-2020 - https://www.kimyasanal.com  
Mevzuat.com açıldı.
Turkbank.com açıldı.
FinansMuhendisi.com açıldı.