Kimyasanal.com Kimyasanal.com Kimyasanal.com
Kimyasanal.com
Akıllıca düşünüp, saçma bir şekilde davranmak, insanın doğasındandır.
Anatole France
Kimyasanal.com
Kimyasanal.com


Tarih: 19.07.2003
Kategori: Kimya Dükkanı Sağ ok Kimya Dükkanı Sağ ok Ünlü Kimyagerler
42557 kez okundu.


Oktay Sinanoglu

 www.sinanoglu.net  ve  www.kimkimdir.gen.tr  adreslerinde bulunan Oktay Sinanoglu hakkindaki yazi:


Profesör Doktor Oktay Sinanoğlu; dünyanın en genç yaşta profesör olmuş kişisi ve Nobel adayı. 1953 yılında Ankara'da TED'in Yenişehir Lisesini birincilikle bitirdi. TED tarafından Amerika'ya burslu Kimya Mühendisliği için gönderildi. 1956 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley'de Kimya Mühendisliğini birincilikle bitirdi. 1957'de Amerika Birleşik Devletlerinde MIT'den birincilikle Yüksek Kimya Mühendisi oldu. Alfred Sloan ödülünü aldı. 1959'da Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley'de; Kuramsal Kimya Doktorasını yaptı, doktorasını yaparken iki ödül kazandı. 1959-1960 yıllarında Amerika Birleşik Devletleri Atom Enerjisi Merkezinde araştırmalar yaptı. 1961'de hem Harward, hem de Yale'de kendisinin yeni Kuantum Kimyası ve fiziği üzerine teorileri hakkında üst düzey derslerde yeni buluşlarını anlattı.

1962 yılında Batının son 300 yıldaki en genç profesörü oldu (26 yaşında Yale Üniversitesinde); 1962 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi Oktay Sinanoğlu'na mahsus olmak üzere kendisine Danışman Profesör unvanını verdi. Türkiye'de de kuramsal kimya bölümünü kurdu. 1964'de Moleküler Biyoloji konusunda ikinci kürsüsüne, Yale Üniversitesine atandı. Dunyada yeni kurulmaya baslayan MOLEKULER BIYOLOJI dalinin ilk birkac profesorunden biri oldu. (Watson ve Crick sarmal modelindeki DNA sarmalinin cozelti icinde o halde nasil durdugunu kesfeden adam - solvofobik kuvvet) 1973'te Almanya'nın en yüksek Aleksander von Humboldt Bilim Ödülünü ilk kazanan kişi oldu.

Iki defa Nobel' e aday gosterildi. Defalarca Nobel Akademisinin istegi uzerine Nobel' e adaylar gosterdi. Dunyanin sayisiz yerinde sayisiz buluslari ve teoremleri ile ilgili sayisiz konferans verdi.

Su anda 68 yasinda 26 yasindan beri devam ettigi Yale Universitesinde Moleküler biyoloji ve kimya olmak uzere iki kursude profesor ve son 8 senedir gorev yaptigi Yildiz Teknik Universitesinde ise Kimya dalinda olmak uzere bir kursude Profesor olarak gorevini surduruyor.
! Dikkat:
Görmek istediğiniz yazıya aşağıdaki yazılar iliştirilmiştir. İlişkilendirilen bu yazılar şunlardır.

Red Bulletİlişkilendirilen Yazılar

  1. Oktay Sinanoglu BilmecesiÜye Yorumları

Yazar Mesaj
agumus
Tarih: 24.01.2009
umarım bu büyük türkü tanımayan yoktur
sozcubukcu
Tarih: 27.01.2009
Oktay Sinanoglu'nun büyüklügü tartisilir bence. Kendisinin uslubu bence biraz kahvehane seviyesine kaciyor. Oldukca fazla falan filan kelimelerini kullanmasi da kulagi tirmaliyor ve hitabetini bozuyor. Türk Aynstayni isimli oldukca megaloman isimli bir kitabi olmasina ragmen, mütevazi olma cabasindan midir bilmiyorum, normalde sadece kendisini yaptigi bariz seyler icin yaptik, ettik, merak sardik vs. demesi tuhaf geliyor.
tunye
Tarih: 29.01.2009
Geçenlerde bir kanalda çıktı bu beyefendi bende mesaj yolladım ama okumadılar belki de korktu sunucular :) o kadar kabadayı edasıyla konuşuyordu ki.
bccengiz
Tarih: 17.03.2009
bu kişi ulusalcı herşey beklenir
bccengiz
Tarih: 17.03.2009
sozcubukcu ya katılıyorum doğru söylemiş
mkgumus
Tarih: 17.03.2009
Hoca bizim yldızda bir kaç sene çalıştı...
pek rahat vermediler bizim proflar...
o da bunu bahane edip emekli oldu gitti...
Şimdi ise hala bazı postalar geliyo okula en çok ilgimi çeken ise
ODTÜ-Teknoparkta bulunan Türkiye Zeka Vakfının çıkarmış olduğu "OYUN" adlı zeka, matematik ve mantık oyunlarını içeren dergi...
Bu dergi hariç diğerlerini matematik hocalarımızdan Ömer hoca vasıtasıyla ulaştırıyorum kendisine...
tabii "oyun" dergiside bana kalıyo:)
Dergiyi herkese tasiye ederim...
benim gibi beleşçi olmayın tabii...


Copyright © 2004-2023 - https://www.kimyasanal.com  
Mevzuat.com açıldı.
Turkbank.com açıldı.
FinansMuhendisi.com açıldı.