Kimyasanal.com Kimyasanal.com Kimyasanal.com
Kimyasanal.com
Birşey yaratmada tek ve en zor kısım başlangıçtır; zira bir çim biçme bıçağının yapımı bir meşe ağacı yapımı kadar zordur.
James Russell Lowell
Kimyasanal.com
Kimyasanal.com


Tarih: 27.05.2004
Kategori: Organik Kimya Sağ ok Organik Kimya Sağ ok Teorik Organik Kimya
19487 kez okundu.


Neden Etan'ın Çapraz Konformasyonu Daha Kararlıdır?

Kararlılıktan maksat daha düşük enerjili olması; anlamıştınız zaten..Ama neymiş, Amerikalı amcalar (Rutgers University, Wright and Rieman Chemistry Laboratories, Vojislava Pophristic&Lionel Goodman) düşünmüşler, taşınmışlar, hesaplamışlar ve etan'ın (CH3CH3) çapraz konformasyonunun çakışık olanından daha düşük enerjili olmasının sebebinin bize hep öğretilenin aksine sterik etkenler değil de hiperkonjugasyon olduğunu ortaya atmışlar. Peki ne yapmışlar da bu sonuca varmışlar? Yaptıkları şey özetle şu: Etanda bu enerji farkına sebep olabilecek üç temel etkileşimin (elektrostatik, hiperkonjugasyon ve exchange repulsion'ın (Pauli Dışlama İlkesi kaynaklı, elektron çiftlerinin aynı uzayı paylaşmak istememesi durumu gibi bir şeymiş ama tam bilmiyorum, bilen varsa anlatsın, öğreniriz iyi olur..) enerji üzerine etkisini tek tek teorik olarak hesaplamışlar. Sonuçta -kısa kesmek gerekirse- "exchange repulsion", elektrostatik etkileşim (C-H bağ elektronları arasındaki) ve geminal hiperkonjugasyonun var olmamaları halinde etanın enerji diyagramında ters yönde bir etki olmazken, visinal hiperkonjugasyon ortadan kaldırıldığında artık çakışık konformasyon baskın hale gelir olmuş..

İşte durum özetle budur..Bu arada unutmadan söyleyim, buradaki hiperkonjugasyon dolu C-H bağlayıcı orbitaliyle boş C-H bağa karşı orbitali arasındaki etkileşimden kaynaklanıyor. Eğer bu açıklama beni hiç doyurmadı, yok efendim ben daha ayrıntılı bilgi istiyorum, bu hesaplamaları yaparken hangi programları kullanmışlar onu da bilmek istiyorum diyorsanız buyrun: Nature 411, 565 - 568 (31 May 2001), Hyperconjugation not steric repulsion leads to the staggered structure of ethane

Bu arada şunu da merak ediyorum, böyle temel bir konuda -etanın konformasyonu- bile yorum yapamayacaksak -yapsak da yanlış çıkıyor zaten- nerede yapacaz?
! Dikkat:
Görmek istediğiniz yazıya aşağıdaki yazılar iliştirilmiştir. İlişkilendirilen bu yazılar şunlardır.

Red Bulletİlişkilendirilen Yazılar

  1. Hiperkonjugasyon ve Teorik Organik Kimya HakkındaÜye Yorumları

Yazar Mesaj
 

Henüz yorum eklenmedi! İlk yorumu sen yap!Copyright © 2004-2022 - https://www.kimyasanal.com  
Mevzuat.com açıldı.
Turkbank.com açıldı.
FinansMuhendisi.com açıldı.