Kimyasanal.com Kimyasanal.com Kimyasanal.com
Kimyasanal.com
The problem is never how to get new, innovative thoughts into your mind, but how to get old ones out
Dee Hock
Kimyasanal.com
Kimyasanal.com


Tarih: 02.03.2005
Kategori: İnorganik Kimya Sağ ok İnorganik Kimya Sağ ok Grup Teorisi
16354 kez okundu.


Necker Kübü ve Düzgün Dörtyüzlü

Necker kübü ruhbilimde çok ünlü olmuş, artık nerdeyse suyu çıkmış bir ilüzyondur ama ilk gördüğümde bana epey keyif vermişti.Necker kübü aslında bildiğimiz, basit bir küp çizimidir ama dikkatli bir şekilde uzun süre bakıldığında ilginç sonuçlar verir. İlk bakışta birbirine paralel olan karelerden birini kübün bize yakın olan yüzü olarak görürsünüz (bu durumda sarıya boyandığı için arkadaki daha kolay görünüyor sanırım), ama biraz zaman geçtiğinde kübün ön yüzü yer değiştirir ve aşağıya iner veya yukarı kalkar. Ve iki yüz arasındaki bu gel-gitler gittikçe büyüyen bir hızla devam eder. Tabi şekildeki kırmızıya boyalı nokta da ileri ve geri gider sürekli...

Tüm bunların aslında kimyayla bir ilgisi yok ama dün çokyüzlüleri incelerken birden düzgün dörtyüzlünün (tetrahedron) bir çiziminin de Necker kübü gibi davrandığını farkettim.Yukarıdaki şeklin sol yanında bir düzgün dörtyüzlünün üstten görünüşünü görüyorsunuz.(C3 simetri ekseni gözünüze batacak şekilde). Sağ tarafta ise gayet hoş bir S4 eksenine eşlik ederek yandan bakıyorsunuz. (Sorsanıza bir tetrahedronun yanı veya üstü mü olurmuş?) Şimdi, işte sağdaki şekil de aynı Necker kübü gibi davranıyor ve ilk başta dikey kenar öndeymiş gibi görünürken sonraları yatay kenar öne çıkıyor ve dikey olanı geriye düşüyor..Ve gel-gitlerimiz başlamış oluyor..

Böyle işte.. Bazen hiç alakasız şeyler böyle birbirini çağrıştırabiliyor. Simetrinin nerden çıkacağını kim bilebilir ki?
Üye Yorumları

Yazar Mesaj
tunye
Tarih: 19.11.2007
ilk gördüğüm de aaa ne acayiiip bak seeen falan diye gayet şirin gelen bu küp bu akşamımı berbat etti saatlerce uğraşmama rağmen bir türlü olmadı bu gelgit engellenmiyor ruh bilimin de kullanılıyorsa da insanı deli etmek içindir herhalde;)yarından itibaren gıcık olduğum kişilere bak sana ne gösterecem diye kakalayacağımdır;)bu arada efendim o şekilleri benzetmekte büyük bir başarı valla. kolay gelsin;)


Copyright © 2004-2022 - https://www.kimyasanal.com  
Mevzuat.com açıldı.
Turkbank.com açıldı.
FinansMuhendisi.com açıldı.