Kimyasanal.com Kimyasanal.com Kimyasanal.com
Kimyasanal.com
Dünden ders al, bugünü yaşa ve yarın için umutlan. En önemlisi ise asla sorgulamayı bırakma
Albert Einstein
Kimyasanal.com
Kimyasanal.com


Tarih: 17.07.2003
Kategori: Disiplinlerarası Kimya Sağ ok Nanokimya Sağ ok Nanofiberler
8936 kez okundu.


Nanofiber Elde Etme Yöntemlerinden Biri: Elektrospin

Bu yöntem miniminnacık düzeyde iplikcikler halinde polimer elde etmek için kullanılır. Bu minicik ipliklere kimya dilinde nanofiber denildiğini belirterek yöntemin ne olduğunu anlatmaya geçelim.

Elektrospin muhtemelen bir çok yerde bir çok şekilde yapılıyordur, ben burada araştırma yaptığım laboratuvardaki uygulamayı anlatıcam. Düz bir yüzey aliminyum folyo ile kaplanır. Daha sonra spin yapacağımız düzeneğe gidilir ve aliminyum folyo toprak hatta bağlanır. Bu sırada polimerimiz bir çözücüde çözülür ve homojen bir karışım hazırlanır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, çözeltinin viskozitesi ve polimeri çözmekte kullandığımız çözücüdür. Elektrospinde benim şu ana kadar gördüğüm en baba çözücü DMF (Dimetil Formamit) dir, o sebepten elektrospin yapmak istiyorsanız dua edin de polimeriniz DMF'te çözünsün :)) Onun dışında çözücü olarak dikloro metan falan da kullanılıyor ama en iyi sonucu vermiyor, dediğim gibi. Vizkozite kısmı da artık biraz deneme yanılma yoluyla halledilir. Ne çok akışkan bir sıvı olacak, ne de hiç akmayan. Orta yolu bulmak lazım yani :)

Çözeltimizi hazırladıktan sonra küçük bir cam pipetin içine koyuyoruz ve pipeti de üzerine voltaj uygulayacağımız elektrodun içine yerleştirip topraklanmış aliminyum folyoya silah doğrultur gibi doğrultuyoruz. Daha sonra çözeltimize yüksek voltaj uyguluyoruz (5 kV ile 20 kV arasında değişen değerlerde olabilir, spin yapmak istediğimiz polimere göre değişir) Yüksek voltaj, pipetin içindeki çözeltinin toprak hattaki aliminyum folyoya püskürmesine neden oluyor. Ancak arada belirli bir mesafe olduğundan çözelti oraya ulaşana kadar çözücümüz buharlaşıyor ve aliminyum folyonun üzerinde nanofiber halinde polimerler oluşuyor. Aşağıdaki resme bakarak da bir elektrospin düzeneğinin nasıl olduğunu öğrenebilirsiniz. :)

Üye Yorumları

Yazar Mesaj
 

Henüz yorum eklenmedi! İlk yorumu sen yap!Copyright © 2004-2023 - https://www.kimyasanal.com  
Mevzuat.com açıldı.
Turkbank.com açıldı.
FinansMuhendisi.com açıldı.