Kimyasanal.com Kimyasanal.com Kimyasanal.com
Kimyasanal.com
Üç tür yalan vardır: yalan, kahrolası yalan ve istatistik
Benjamin Disraeli
Kimyasanal.com
Kimyasanal.com


Tarih: 06.04.2003
Kategori: Disiplinlerarası Kimya Sağ ok Nanokimya Sağ ok Nanokimya Hakkında Genel Bilgiler
22806 kez okundu.


Nano Ne Demek Yaa?

Nanoteknoloji adını çok duymuş fakat merakınıza rağmen bir türlü olayın sırrını öğrenememiş olabilirsiniz. Veya biraz tembel davranıp bananecilik de oynamış olabilirsiniz. Eh, bu yazıyı okuduğunuza göre artık bahaneleriniz kalmıyacak...

Nano bir milyarda bir diye tanımlanabilir. Yada nanometrenin mikronun binde biri olmasından algılayabilirsiniz nanoyu.

Bilimsel olarak 1 nm = 10-9 m.

Nanokimya ise bu küçücük boyutlarda yapılan kimyaya verilen addır.

Zaten kimyasal olaylar atomik düzeyde gerçekleştiğinden nanokimyanın bize sağladığı moleküler düzeydeki mühendislik, nanokimyaya ve dolayısıyla kimyaya çok geniş uygulama imkanı sağlamaktadır.

Çok genç ve dinamik olan bu dal çalışkan ve üretken bilim adamlarını beklemektedir...
Üye Yorumları

Yazar Mesaj
icelik
Tarih: 29.10.2007
hocam yazınız için teşekkür ediyorum,birde sorum olacak,nano teknolojisi kimyanın hangi konularını ele alıyor,nano küçültülmüş demek diyorsunuz,hala kimyayı ne şekil ele alacak bilmiyorum,soruma cvp bulamadım kimya kitaplarında,cok az yer veriyor nano teknolojisine,şimdiden sağolun hocam,iyi çalışmalar!
tunye
Tarih: 30.10.2007
http://www.understandingnano.com/index.html
bu sitede çok kapsamlı bilgiler var eğer ingilizcen iyi değilse(benim gibi mesela;)) benim bitirme tezim "endüstriyel nanomateryaller" türkçe çok fazla bilgi topladım istersen sana gönderirim.kolay gelsin.
icelik
Tarih: 30.10.2007
tunye malesef hocam ingilizcem cok kötü,alttan ders alıyorum hala ingilizceyi,türkçe çevirisi olursa cok iyi olur,tezimi nano teknoloji üzerine yapmak istiyorum,geniş bir bilgi elde etmem lazım,sitede hocalarımın yardımıyla insallah istediğimi elde edeceğim,yardımlarınızı bekliyorum!
tunye
Tarih: 30.10.2007
sevgili icelik,bana mail adresini yazarsan sana bulduğum türkçe yazılarıda gönderirim.tabi bu konu oldukça geniş,içine girdikçe çok farklı şeyler keşfediyorsun.eğer özellikle düşündüğün bi branşı varsa sadece onlarla ilgili olanını gönderim.ayrıca bu konudaki son gelişmeleri "unam"ın sitesinden takip edebilirsin de.kolay gelsin. bu arada o yazı birdahaki hafta türkçeye çevrilir onuda gönderebilirim istersen.
icelik
Tarih: 31.10.2007
hocam mail adresim(simyager_16@mynet.com)sağolun yardımlarınız için!
sezkaya
Tarih: 01.11.2007
Arkadaşlar benimde bitirme konum nanoteknoloji ile ilgili burda konu açılmışken sizlerede danışmak istedim.Nanofilmler ile ilgili yeterince kaynak bulamıyorum yardımcı olursanız sevinirim ingilizce veya türkçe olabilir ama türkçe olması tercih edilir :)
tunye
Tarih: 01.11.2007
sevgili sezkaya yukarıda belirttiğim adrese bir göz at eğer işine yararsa ben tercüme ediyorum ama sınavlardan sonraya erteledim.bana özel mesajla mail adresini verirsen sana gönderirim.ya bu arada sen ne zaman yapıp teslim edeceksin bilmitorum ama senin için kendim de araştırırım olmadı hocama danışırım:)kolay gelsin.
muates
Tarih: 18.04.2008
Cafer beyin nano uzerine basite indirgenmis yazisini buyuk keyif ile okudum. Tesekkur eder, yazilarini takip ettigimi belirtirim.

Dr Murat Ates
caltinkok
Tarih: 21.09.2008
mrb lar sayın tunye.ben kimyasanala yeni üye oldum ve bitirme ödevim nanokimya.eğer türkçe bilgilerinizi mailime gönderirseniz çoooook sevinirim:))mail adresim cagatayaltinkok@hotmail.com
durel
Tarih: 21.01.2009
merhaba, benimde çok acil nanokimya, nanomateryaller, ve sentezleri, kullanım alanlrı gıbı nano hakkında herseye çok ihtiyacım var. işin kötüsü benimde ingilizcem yeterli değil ve haftaya sınavım var. mail adresim duygu_urel@hotmail.com. turkçe bilgileri benimlede paylaşırsanız çok sevinirim.


Copyright © 2004-2020 - https://www.kimyasanal.com  
Mevzuat.com açıldı.
Turkbank.com açıldı.
FinansMuhendisi.com açıldı.