Kimyasanal.com Kimyasanal.com Kimyasanal.com
Kimyasanal.com
Çok şanslı olmamı çok çalışmama bağlıyorum.
Thomas Jefferson
Kimyasanal.com
Kimyasanal.com


Tarih: 05.09.2003
Kategori: Organik Kimya Sağ ok Organik Kimya Sağ ok Organik Bileşikler
27395 kez okundu.


Metanol

Alkol ailesinin en kücük üyesidir.CH3OH. metil alkol de denir. Kaynama noktasi 64.7°C olup yogunlugu 0.79 g/cm3 tür ve su ile her oranda karisabilen renksiz bir sividir. Oldukca zehirlidir. Buhari solunmamasi gerekir, belli bir miktari kör edebilmekte, daha fazlasi da öldürebilmektedir. Etanolden daha ucuz oldugundan midir nedir, ucuz kacak kolonyalarin icine katilir. Bu yüzden ne idügü belirsiz kolonya markalarinin, ucuz diye alinmamasi tavsiye edilinir. (bkz: araya toplumu bilinclendirici bilgi sokmak). Ismini simdi ve daha sonraki zamanlarda da hatirlayamayacagim (bkz: bilmiyorum demenin 101 yolu) bir eski yesil cam aktristi, alkolik oldugu zamanlarda ictigi kolonyada metanol olmasindan dolayi kör olmustur. Hala yasiyor kendisi sanirim.

Sanayide üretimi birazcik zahmetlidir. Metan gazinin (CH4) su ile yüksek sicakliklardaki (1000°C) tepkimesinden önce CO ve H2 gazlari elde edilir. Ardindan bu gazlar 400°C`de, bakir, alüminyum ve cinko katalizorü varliginda isitilmasi sonucu elde edilir.

Ancak bir iki hafta önce okudugum bir makalede, bir grup bilimadami (nedense hep grup halinde bulunur bu bilim adamlari, yalniz baslarina birsey yaptiklari pek görülmüyor günümüzde.:)) metan gazi kullanarak daha ilimli kosullarda dogrudan metanol sentezlediklerini rapor etmisler ama verimi düsük oldugu icin henüz sanayide kullanilabilmesi pek mümkün gözükmüyor. Verimi makul rakamlara getirmeleri durumunda nobel almasalarda (bkz:nobel geyikleri) epey bir zengin olacaklarini söyleyebilirim bu bir grup bilim adaminin.

Polaritesi ve dielektrik sabitinin (33.6) oldukca yüksek olmasindan dolayi oldukca iyi bir cözücüdür.

Sanayide, formaldehit eldesinde kullanilmaktadir.

Bunun yanisira baska bir cok maddenin sentezinde de rol almaktadir. Roket yakitlarinda ve yüksek oktan sayisina sahip olmasindan dolayi kursunsuz benzinlerde de kullanilmaktadir.
Üye Yorumları

Yazar Mesaj
skocak
Tarih: 14.05.2007
Yetişkinlerde 20-50 ml metanol ölüme neden olabilir. (ucuz kolonya ve ucuz rakı içenlerin dikkatine!)


Copyright © 2004-2021 - https://www.kimyasanal.com  
Mevzuat.com açıldı.
Turkbank.com açıldı.
FinansMuhendisi.com açıldı.