Kimyasanal.com Kimyasanal.com Kimyasanal.com
Kimyasanal.com
Ben hızlı bir okuyucu değilim. Hızlı bir anlayıcıyım.
Isaac Asimov
Kimyasanal.com
Kimyasanal.com


Tarih: 26.04.2003
Kategori: Kimya Dükkanı Sağ ok Kimya Dükkanı Sağ ok Kimyasal Gösteri Deneyleri
76523 kez okundu.


Mavi Şişe

Bu deney ile sihirbazlik numaralari yapabilirsiniz. Yapilmasi da cok zor olmayan, renkli, eglenceli bir gösteri.
Bir erlen icinde bir renksiz bir cözeltiniz var. Erlenin agzi kapali bir halde, siddetli bir sekilde calkaladiginiz zaman, cözeltinin rengi koyu mavi haline gelmekte. Erleni kendi halinde 20-30 saniye kadar biraktiginizda, cözelti tekrar renksiz hale gelmektedir. Tekrar calkaladiginizda cozelti koyu mavi olmakta, beklediginiz zaman tekrar renksizlesmektedir. Bu böyle uzunca bir süre gider.

Gerekli Kimyasal Maddeler ve Malzemeler :
1. 250 mL`lik bir erlen(Daha kücük ve de büyük de olabilir,keyfiniz bilir). Herhangi renksiz bir siseyle de yapabilirsiniz.
2. 5 gram NaOH veya KOH
3. 3 gram Glikoz (Normal sekerle olup olmayacagindan emin degilim, hic denemedim ama olur gibi geliyor.Sahi neden denemedim ki. Glikozu bulmak daha kolaydi sanirim. Bu arasira oluyor. Bazen laboratuvarda, seker ya da tuz gerektiginde bulunmayabiliyor o kadar kimyasal madddenin icinden :).)
4. Toplu igne ucu kadar Metilen Mavisi (Akvaryumlarda kullanilan bir boya oluyor ayrica kendisi Akvaryumcularda bulunabilir belki. Kimyada, redoks indikatörü olarak kullaniliyor. Kimyasal madde satan yerlerden temin edilebilinir ama pek ucuz birsey oldugunu sanmiyorum.)
5. Erlenin (Sisenin) agzini kapatmak icin uygun bir tipa, mantar, kapak vs.

Yukaridaki tüm maddeler, erlen (ya da sise) icerisine konur ve yaklasik 150 mL suilave edilerek cözünür. Erlenin agzi kapatilir ve bir süre beklendiginde cözeltinin renksiz hale geldigi görülür. Cözelti calkalanir ve koyu mavi renk elde edilir. Seyirciler cilgina döner. Bir süre beklediginizde tekrar renksiz hale gelir.

Peki burda noluyor, onu aciklayayim birazcik. Metilen mavisi yukarida da dedigim gibi redoks indikatörü olarak kullanilan bir madde. Normalde suda cözüldügünde mavi renktedir. Ama glikoz ve de NaOH `in (ya da KOH) olusturdugu glikozit, metilen mavisini indirger ve renksiz hale getirir. Cözeltiyi calkaladiginizda, havadaki oksijenle metilen mavisi tekrar yükseltgenir ve mavi renkli halini alir. Beklediginiz zaman, glikozit tekrar devreye girer ve metilen mavisini indirger. Bu islem, glikozun tükenmesine kadar devam eder. Bu da bir saatten az olmayan bir süredir. Yani, cokca yapmaktan cekinmeyin. Merak etmeyin hemen bitmez.
Kolay gelsin...
Üye Yorumları

Yazar Mesaj
atuncel
Tarih: 20.01.2009
metilen mavisi toplu iğne ucu kadar olursa nasıl koyu maviye dönüşecek erlendeki karışım ilginç geliyor bana 1 ,2 damla atsak nasıl olur?
atuncel
Tarih: 22.01.2009
deneyi eksiksiz olarak yaptım ama olmadı karışımı hazırladım çalkaladım sonra bir de baktım elimde sapsarı sidik gibi bir çözelti.ben koyu mavi renk beklerken...
sozcubukcu
Tarih: 27.01.2009
Evet, belki de toplu ignenin ucu ifadesi fazla az kacmis. kücük bir spatulanin ucu kadar diyelim. ya da koyu mavi renk verene kadar.

Hazir metilen mavisi cözeltisi kullandiysaniz, ondan olmamis olabilir. Metilen mavisi katisi kullanmanizi öneririm.
atuncel
Tarih: 15.03.2009
evet ben hazır metilen mavisi kullandım.dediğiniz gibi katı değil sıvıydı.ayrıca 3,4 damla damlattım ondan olmamış olabilir.katısını bulmaya çalışacağım .sağ olun.
Ayrıca şunu sormak istiyorum kolay yapılabilen ve insana görsel bir şölen sunan küçük bir roket ya da füze gibi bir şey biliyor musunuz?bizleri bu konuda bilgilendirirseniz çok teşekkür ederiz.hayırlı çalışmalar salih abi.
acuhadar
Tarih: 23.03.2009
redox tepkimesi için indikatör olarak kesinlikle fenol fitaleyin kullanılmalıdır
sozcubukcu
Tarih: 30.03.2009
Ancak yanlisiniz var, fenolftaleyn redoks indikatörü degil, asit baz indikatörüdür. Burada da kullanilamaz.
skocak
Tarih: 04.04.2009
ben de dün kristal şeker kullanarak deneyi yaptım ancak olmadı. Şekerden sebep mi yoksa deneyi yapandan mı bilemiyorum artık :))
atuncel
Tarih: 15.04.2009
Salih Bey soruma cevap vermenizi çok isterim .TEŞEKKÜR EDERİM.
ssevim
Tarih: 01.05.2009
Benim çok hoşuma gitti ve kimya öğretmenimle denedim;herkese bu sitedeki diğer deneyleri de tavsiye ederim.
sozcubukcu
Tarih: 01.05.2009
Sorunuzu yeni farkettim, atuncel.
Roketcilik konusunda, Oktay beyin sitesini öneririm.

http://www.oktanyumroket.com/
okang
Tarih: 03.12.2009
Salih hocam,metilen mavisini katı olarakmı kullanmalıyız?
Lab.da metilen mavisi var ama sıvı,olmazmı ? :/
sozcubukcu
Tarih: 03.12.2009
Sivisi cok seyreltik olabilir. Yukaridaki yorumlari dikkatli okursan, bir baskasi da sividan birkac damla kullanmis ama yapamamis. Daha cok ilave ederek deneyebilirsin. Teorikte olmasi gerek. Pratikte, metilen mavisi eger suda cözünmüs ise sorun yok. Ama metilen mavisinin cözeltisi etilalkol icinde hazirlaniyor olabilir, emin degilim simdi. O zaman, fazladan etil alkol girmis olacak, onun da etkisini bilemiyorum.
okang
Tarih: 04.12.2009
Denemekte fayda var :) sıvı ile denerim olmazsa,şansımıza küseriz artık..
mdedeler
Tarih: 19.06.2012
salih hocam başka deneylerde paylaşırsanız çok sevinirim


Copyright © 2004-2021 - https://www.kimyasanal.com  
Mevzuat.com açıldı.
Turkbank.com açıldı.
FinansMuhendisi.com açıldı.