Kimyasanal.com Kimyasanal.com Kimyasanal.com
Kimyasanal.com
Eğer herkes aynı düşünüyorsa, bazıları hiç düşünmüyor demektir.
George S. Patton
Kimyasanal.com
Kimyasanal.com


Tarih: 18.07.2003
Kategori: Kimya Dükkanı Sağ ok Kimya Dükkanı Sağ ok Ünlü Kimyagerler
172924 kez okundu.


Marie Curie (1867-1934)

Maria Sklodowska Curie, dunyanin en iyi tanidigi Polonyali bilim kadinidir. Radyoaktiviteyi bize kazandiran kisi... Ozellikle Polonyum ve Radyum elementlerini bulan ve 2 kez Nobel kazanan bilim kadini olarak tarihe gecmistir. Onun calismalari ve buluslari sonradan gelen insanlara ilham kaynagi olmus ve ozellikle radyum elementini bulusu, madde hakkinda varolan dusuncelerin degismesini saglamistir.

Marie Curie, fizikci olan Pierre Curie ile evlenmis ve bilim hayatlarina beraber davam etmislerdir. Hatta ilk Nobel Odulunu beraber kazanmislardir. Ancak Pierre Curie bir gun at arabasinin altinda ezilerek hayata veda etmistir. Bu olaydan sonra artik Madam Curie arastirmasina tek basina devam etmistir.

0.1 gram saf radyumkloruru elde edebilmek icin 3 yildan fazla ugrasti. Sonuda istedigini elde etti. Ancak saf olan bir polonyum bilesigini hic izole edemedi, cunku polonyumun yarilanma omru sadece 138 gundu. O, bu maddeleri elde temeye calisirken, bildigimiz ayirma yontemlerini kullaniyordu ve acikca soylemek gerekirse uranyum ile yatip uranyumla kalkiyordu. Maruz kaldigi radyasyon sonucu da 1934 yilinda kanserden oldu.
Üye Yorumları

Yazar Mesaj
hgul
Tarih: 14.01.2008
çok etkileyici bi ansan bi kitapta duydum adını adını geçen gün merak etmiştim bu yazıyı bize ulaştırana çok teşekkür ediyorum....
rercan
Tarih: 14.01.2008
NOBEL FİZİK VE KİMYA ÖDÜLÜNÜ ALAN MUHTEŞEM BİR BİLİM KADINI
mdalkiran
Tarih: 15.01.2008
olonyum elementi ile ilgili geçtiğimiz yıl bilim teknikte bir yazı okumuştum !! eski bir rus askere yapılan suikastten bahsediyordu! kağıt içine saklayıp taşıyor ve kahvesine koyuyordu! alfa tanecikleri derimizden geçemiyor! fakat insan vücudu içine girdiğinde kararlı He asal gazına dönüşmek için önüne gelen herşeyi iyonlaştırıyor! bu yüzden ölüyordu !
aygolcuk
Tarih: 21.12.2008
kim istemezki onun yerinde olmayı.keşke günümüzde de bu tür insanlara rastlansa.


Copyright © 2004-2024 - https://www.kimyasanal.com