Kimyasanal.com Kimyasanal.com Kimyasanal.com
Kimyasanal.com
Eğer bir insan üniversiteden çıktıktan sonra, öğreneceği daha çok şey olduğunu öğrenebilmişse, yüksek öğrenim yapmanın bir zararı yoktur.
W. Longfellow
Kimyasanal.com
Kimyasanal.com


Tarih: 27.10.2003
Kategori: Organik Kimya Sağ ok Organik Kimya Sağ ok Organik Kimyada Sentezler
6480 kez okundu.


Lityum Diizopropil Amit (LDA) Hazırlanışı

Lityum Diizopropil Amit`in kisaltmasi olan LDA, orta kuvvette bir baz olarak bir cok cesit tepkimede kullanilmaktadair. Gerek hazirlanilmasinin kolayligi gerek de temiz tepkime vermesi nedeniyle günümüz kimyacilarinin vazgecilmez reagentlerindendir.Ketonlarin termodinamik olarak daha az kararli enolatlarini olusturmasi en bilinen kullanim alanlarindandir.

Asagidaki genel prosedürle izopropil amin kullanarak hazirlanabilir.

1.40 mL i-Pr2NH (0.010 mol), 7.5 mL kuru THF icerisinde Argon atmosferi altinda 25 mL`lik schlenk icinde cözünür. Kullanilacak olan izopropil amin eger yeterince saf degilse distillemek gerektigini hatirlatmak isterim. Taze olarak hazirlanmis kuru THF kullanimi da tavsiye ederim. Elde edilen cözelti buz banyosu ile 0°C`ye sogutulur. 6 mL n-BuLi (0.0096 mol) cözeltisi (1.6 M hekzan icerisindeki cözelti) siringa ile yavas yavas ilave edilir. Eklemenin bittikten sonra 30 dakika daha ayni sicaklikta karistirilir ve oda sicakliga gelmesi beklenir.

Istenilen tepkimeyi yapmadan hemen önce sadece gerekli miktarda hazirlanmasinda fayda vardir. Yoksa zamanla nemle tepkimeye girerek bozunmaktadir. Argon altinda kullanilmalidir ve saklanmalidir.
Üye Yorumları

Yazar Mesaj
 

Henüz yorum eklenmedi! İlk yorumu sen yap!Copyright © 2004-2022 - https://www.kimyasanal.com  
Mevzuat.com açıldı.
Turkbank.com açıldı.
FinansMuhendisi.com açıldı.