Kimyasanal.com Kimyasanal.com Kimyasanal.com
Kimyasanal.com
The world is chiral and clinal, enjoy symmetry wherever you find it.
Vladimir Prelog
Kimyasanal.com
Kimyasanal.com


Tarih: 26.10.2003
Kategori: Kimya Dükkanı Sağ ok Kimya Dükkanı Sağ ok Ünlü Kimyagerler
13894 kez okundu.


Linus Pauling - Selam Sana Büyük Usta

Linus Carl Pauling 28 Şubat 1901'de Portland, Oregon'da doğar. 1917'de Oregon State College'a girer ve 1922'de kimya mühendisliğinden mezun olur. Ardından California Institute of Technology'de doktoraya başlar ve 1925'te buradan kimya ve matematiksel fizik doktorasını alır. Bu yıllarda ilgisini en çok kimyasal bağlar, molekül yapıları, iyonik katılar gibi konular çekmektedir ve yine o dönemde çok büyük atılım yapan kuantum fiziğinin bu konuları açıklamadaki öneminin farkına varır. Kendi adıyla anılan bir elektronegatiflik skalası düzenler ve kimyaya iki çok önemli kavramı sokar: hibritleşme ve rezonans. 1939'da ilerki yıllarda deyim yerindeyse efsaneleşen kitabı The Nature of the Chemical Bond and Structure of Molecules and Crystals'ı yazar.

II. Dünya Savaşı'ndan sonra savaş karşıtı söylemleriyle dikkat çeker ve bu, 1950'lerin başında kendisine pasaport verilmemesine kadar varır. 1948'de polipeptitlerin temel konformasyonlarından olan (ki bu, proteinlerin sekonder-ikincil yapısına tekabül eder) α-heliks yapısını önerir. 1953'te Watson ve Crick DNA'nın yapısını keşfedene kadar bu konu üzerine eğilir(hatta bir yarış halindedirler) ve 1954'te Nobel Kimya Ödülü'nü alır. Sovyetler Birliği ve Amerika arasındaki nükleer silahlanmaya karşı çıkar ve 1958'de No More War! kitabını yayımlar. 1962'de Nobel Barış Ödülü'nü alır ve iki nobel ödülünü tek başına kazanan tek kişi olarak tarihe geçer. 1960'ların ortasında daha önce de ilgisini çekmiş olan beslenme biyokimyasına yönelir ve özellikle C vitamini ve onun vücuttaki etkileriyle ilgilenir. Bu dönemde yazdığı Vitamin C and the Common Cold, Cancer and Vitamin C ve How to Live Longer and Feel Better kitapları da ayrıca ünlüdür.

Hayatı boyunca kuantum fiziğinden kimyaya, sivil özgürlüklerden sağlığa kadar birçok konuyla ilgilenmiş, bu 20. yüzyılın en büyük kimyacısı 19 Ağustos 1994'te 93 yaşında ölür.

Not 1: Başlıkta geçen 'Selam Sana Büyük Usta' tabirini Radikal Kitap'ın bir sayısında yazar Ferit Edgü usta yazar Sait Faik için kullanmıştır.

Not 2: 1962 senesi Nobel Ödülleri açısından -en azından benim için- ilginç bir senedir. James D. Watson, Francis Crick ve Maurice Wilkins tıp nobelini alırken, Max Perutz ve John Kendrew kimya, çok sevdiğim yazar John Steinbeck edebiyat ve Linus Pauling de barış ödüllerini kazandılar bu yıl içinde.
Üye Yorumları

Yazar Mesaj
fdursun
Tarih: 24.03.2007
büyük ustamıza teşekkürler. kuantum fizigi cok önemli konulardandır ve bu konuda yaptıgı calışmaları bilmin önünü açmıştır.


Copyright © 2004-2023 - https://www.kimyasanal.com  
Mevzuat.com açıldı.
Turkbank.com açıldı.
FinansMuhendisi.com açıldı.