Kimyasanal.com Kimyasanal.com Kimyasanal.com
Kimyasanal.com
Mikroskop insana önemini gösterdi; teleskop da önemsizliğini...
Manly Palmer Hall
Kimyasanal.com
Kimyasanal.com


Tarih: 27.02.2011
Kategori: Elementler Sağ ok Elementler Sağ ok Kükürt
11220 kez okundu.


Kükürt

ing. Sulphur
Sembolü: S
Atom Numarası: 16
Renk: Sarı
Atom Ağırlığı: 32,066 g/mol
Elektron Dizilimi: [Ne] 3s2 3p4
Metalik Özellik: Ametal
Oda Şartlarındaki Hali: Katı
Erime Noktası: 115,4 Celcius
Kaynama Noktası: 444,75 Celcius
Kristal Yapısı: Ortorombik
Elektronegatiflik: 2,58

Kükürt antik çağda bilinen 9 eski elementten biridir. İlk olarak 1777 de kimyasal bir element olduğu ortaya atılmıştır fakat 1810 yıllarında Gay Lusac tarafından deneysel olarak ispatlanmıştır. Doğada oldukça yaygın olarak bulunur. En önemli kaynakları ABD ve Japonyadır. Kalsiyum sülfat minerali en çok rastlanan bileşiğidir. En önemli bileşiği ise sülfürik asit, H2SO4 tür.

Katı halde birçok allotropu vardır. Halkasal S8 şeklinde bulunur. Isıtıldığında vizkozitesi ve rengi değişir, aynı zamanda polimer oluşturur. Kükürt bulunduğu yüzeye çok çabuk yapışan bir maddedir. Yüzeyi kayganlaştırır. 200 Celcius dereceden hızla soğutulursa plastik gibi amorf haline gelir. Sülfürik asit sentezinde çok önemlidir. Rezervleri yapılan kaynakların %90 sülfürik asit üretimi için kullanılır.
H2SO4; en kuvvetli asitlerden biridir. Asitliğinin yanı sıra oksitleyici özelliği de vardır ve temas ettiği yüzeyleri parçalar. Özellikle organik maddeleri iyi yükseltgediği için vücutla temas halinde hemen o bölgelerde yanma hissedilir.

Kükürt, NaHS olarak deri sanayiinde, K2SO4 olarak gübre yapımı ve seramik endüstrisinde, Na2S2O3 olarak fotoğrafçıklıkta, Na2SO4 olarak cam, kağıt ve deterjan endüstrisinde oldukça önemlidir ve bu alanlarda yaygın olarak kullanılır.
Üye Yorumları

Yazar Mesaj
 

Henüz yorum eklenmedi! İlk yorumu sen yap!Copyright © 2004-2024 - https://www.kimyasanal.com