Kimyasanal.com Kimyasanal.com Kimyasanal.com
Kimyasanal.com
Kavramak için görmek, görmek için de dikkatle bakmak gerek.
Pitigrilli
Kimyasanal.com
Kimyasanal.com


Tarih: 12.05.2003
Kategori: Organik Kimya Sağ ok Organik Kimya Sağ ok Organik Bileşikler
8754 kez okundu.


Küban

Muhtemelen, baslangicta fantezi olsun diye sentezlenen küp seklinde, tahmin edilenden de fazla kararli bir molekül.


1964 yilinda ilk olarak sentezlenmistir. Sentezini daha sonra yazacagim.

Aradan gecen 4.5 sene sonra küban sentezi icin buraya tiklayiniz.


C-C baglari arasindaki acinin 109.5° olmasi beklenirken, 90° olmasi moleküle oldukca yüksek bir gerilme (strain) enerjisi vermektedir (166 kkal/mol). Aslinda karbon atomunun hibritlesmesi sp3 degildir. Yapilan hesaplamalar,karbon atomunun hibritinin %31 s karakteri oldugunu göstermistir.(sp3 hibritinde, s karakteri yüzdesi %25`dir)

Suya, isiga ve havaya karsi ilginc bir sekilde kararlidir. 220°C`nin üstünde bozunur.

Oda sicakliginda yogunlugu 1.29 g/mL olan kati haldedir. Ilginc bir sekilde, kati kristal halinin geometrisi kübik degil, rombohedraldir. Yani, küp seklinde bir molekülün, kristal yapisinin da, küp olmasini beklerdim ben sahsen :). Erime noktasi ile kaynama noktasi arasindaki fark da ilginc bir sekilde cok cok düsüktür (E.N = 130°C, K.N = 133°C). NMR da, 4.0 ppm de tek singlet piki verir.

Kübandaki hidrojenler yerine nitro (NO2) gruplari konuldugunda, TNT den iki kat daha patlayici oktanitro küban molekülü elde edilir.

Hidrojen yerine farkli gruplar takilarak elde edilen türevleri AIDS, bazi kanser hastaliklari ve de Parkinson hastaligi tedavisi icin test edilmektedir.
Üye Yorumları

Yazar Mesaj
ogurel
Tarih: 06.08.2007
Yazınızda kübanın sentezini daha sonra vereceğinizi yazmışsınız.yazdınız mı bılmıyorum ama sitede rastlayamadım.Sentez mekanizmasını göndermeniz mümkün mü acaba.şimdiden teşekkürler
sozcubukcu
Tarih: 06.08.2007
Hmmm. Evet, ben de baktim, yazmamisim. Soz verip de yazmadigim yazilardan olsa gerek. Bir firsatini bulup yazicam bugunlerde diye de ayri bir soz vereyim.
ogurel
Tarih: 06.08.2007
tamam o zaman bende bekliyorum :))


Copyright © 2004-2019 - https://www.kimyasanal.com  
Mevzuat.com açıldı.
Turkbank.com açıldı.