Kimyasanal.com Kimyasanal.com Kimyasanal.com
Kimyasanal.com
Bir inci saflığı varsa da suda, Fazla içilende; dert verir su da
Nizami Gencevi
Kimyasanal.com
Kimyasanal.com


Tarih: 11.03.2005
Kategori: Disiplinlerarası Kimya Sağ ok Nanokimya Sağ ok Nanokimya Hakkında Genel Bilgiler
5047 kez okundu.


Kristal Sıvılar

Kristal Sıvılar Avusturyalı botanikçi Rheinitzer tarafından 1888'de keşfedilmişlerdir. 1963'de bir araştırmacı, Williams, kristal sıvıdan geçen ışığın değiştiğini ve bir elektrik gücüne dönüştüğünü keşfeder. Beş yıl sonra, bir başka araştırmacı Heilmeyer birkaç meslektaşı ile birlikte bu buluşlardan yararlanarak bir prototip ekran gerçekleştirirler. Bu prototipin başarısı sıvı kristalli ekranların modern teknolojisi ile yeni bir çığır (çağ) açmıştır.

Yapı olarak katı özellikleri taşırlar fakat görünüş olarak sıvıdırlar. Hemen hemen bütün maddeler molekul yapılarına göre farklılıklar göstermektedirler, yanı yapıları katıdan sıvıya veya gaza ısıya bağlı olarak değişir. Mesela su 100°C buharlaşır, 0°C de ise katı duruma gelir, bu iki ısı değeri arasında bu farklılığı göstermektedir. Bazı istisnai durumlar vardır, yani katı ve sıvı maddeler arasında, onun için bir gruba dahil etmek zordur.

Başlangıçta kristal sıvılar bir ekran oluşturulması için gerektiği kadar sabit değillerdi, ta ki İngilterede'ki Hull Üniversitesi'nde görevli bir profesör kristal sıvı özellikli bir sabit madde keşfedene kadar. Kristal sıvının oluşumu için belli bir ısı ve sabit ısı aralıklarına ihtiyaç vardır, bu özellik ekranın gerçekleştirilmesinde de önemli bir rol oynamaktadır.
Üye Yorumları

Yazar Mesaj
 

Henüz yorum eklenmedi! İlk yorumu sen yap!Copyright © 2004-2023 - https://www.kimyasanal.com  
Mevzuat.com açıldı.
Turkbank.com açıldı.
FinansMuhendisi.com açıldı.