Kimyasanal.com Kimyasanal.com Kimyasanal.com
Kimyasanal.com
In creating, the only hard thing is to begin: a grass blade's no easier to make than an oak
James Russell Lowell
Kimyasanal.com
Kimyasanal.com


Tarih: 01.09.2004
Kategori: Kimya Dükkanı Sağ ok Kimya Dükkanı Sağ ok EdebiKimya
6149 kez okundu.


Kristal Duası

Bir varmış bir yokmuş, dünya adlı bir gezegende, kimya dalında çok ünlenmiş Nisi Masa diye bir ülke varmış. Evet kendi de adı gibi garip olan bu ülke kimyada çok ileriymiş, yapılan çoğu araştırma Nature, Science gibi dergilerde yayımlanıyor, JACS orta ölçek bir dergi sayılıyor ve mesela makalesi Avrupa'daki bir dergi tarafından kabul edilen biri bunu hakaret sayıp makalesini yırtıp atıyormuş. O derece gururluymuşlar yani..Bunlara ek gezegendeki en ileri teknikler, en yeni aletler buradaymış, en gözde hipotezler burada atılıyormuş. Her şey iyi güzel hoşmuş ama buradaki kimyacıların kristallerle bi problemi varmış. Gerçi kristallografi aletlerinin de en göz boyayanı buradaymış ama sorun o single-crystal denen mereti elde etmedeymiş...

İşte çareyi en sonunda kristal duasında bulmuşlar. Her Pazartesi ülkenin tüm kimyacıları bir araya geliyor, kısa bir törenden sonra herkes o hafta boyunca neyi sentezlediyse onu herhangi bir yöntemle kristallenmeye bırakıyormuş. Salı ve Cuma günleri yapılan esaslı bir duadan sonra Pazar günü kısa bir ayin yapılıyor, sonra da hep birlikte kristallerin büyüyüp büyümediğine bakılıyormuş. En ufak bir kristal elde eden havalar uçuyor, elde edemeyenlerse ertesi gün yine bir törenle, bazısı yeni bir teknikle, bazısı sadece sıcaklığı değiştirerek, bazısı da inadına aynısını deneyerek, yeni umutlarla, kristal tohumları atıyorlarmış. Herkesin bildiği bir şey varsa o da elde edilen sonucun niye öyle olduğunu kimsenin bilmediğiymiş. Ülkenin bazı kimyacıları, kristal duasının saçma bir şey olduğunu, Türkiye adlı bir ülkede yapılan yağmur duası denen şeye çok benzediğini, bilimle ilgisinin olmadığını ve de araştırmaların bu sayede çok yavaşladığını savunuyorlarmış. Ama geriye kalan çoğunluk buna saygı duyuyor, hatta bazıları kristal duası başlayalı beri kişi başına düşen kristal eldesinde muazzam bir artış olduğunu öne sürerek savunmalarını sayısal verilere oturtuyorlarmış.

Sonuçta bizim bildiğimiz bir şey varsa bu da kristal duasının gezegende büyük bir popülerliğe kavuştuğu ve şimdiden Fransa, Çin, Amerika gibi ülkelerde uygulanmaya başladığı..
Üye Yorumları

Yazar Mesaj
 

Henüz yorum eklenmedi! İlk yorumu sen yap!Copyright © 2004-2021 - https://www.kimyasanal.com  
Mevzuat.com açıldı.
Turkbank.com açıldı.
FinansMuhendisi.com açıldı.