Kimyasanal.com Kimyasanal.com Kimyasanal.com
Kimyasanal.com
Hayatta başarılı olmak için akılsız görünmeli, ama akıllı olmalıyız.
Montesquiue
Kimyasanal.com
Kimyasanal.com


Tarih: 06.04.2003
Kategori: Kimya Dükkanı Sağ ok PratiKimya Sağ ok Gıda Kimyasalları
8400 kez okundu.


Kolanın Dişlerinizi Eritmesine İzin Vermeyin!

Biraz önce içmiş olduğum kolanın bana anımsattığı bir yazı olaraktan sizlerle paylaşmak istedim.

Bildiğiniz gibi kola asitli bir içecektir. Dişlerimiz ise aynen karbonat taşlarına benzer yapılanma ile baziktir.

Basit kimya bilgisini kullanarak kolanın dişlerimizi eritmekten zevk duyacağını anlayabiliriz.

Bu konuda yapılan bir deneyde diş örnekleri kola içerisine konulmuş ve iki gün sonrasında dişlerin tamamen eriyip kaybolduğu gözlenmiştir.

Hayatımız boyunca içtiğiniz ve içeceğiniz asitli içecekleri de hesaba katınca dişlerinizin çok büyük bir tehlike ile karşılaştığının farkına varırsınız umarım.

Alınacak en iyi önlem kendisi de bazik olan diş macunu ile fırçalamak olacaktır. Ama o kadar da pratik olmayan bu önlem yerine daha az etkili fakat yeterli olan "Ağzınızı bol su ile çalkalama" metodunu önermeliyim sanırım.

Ama eğer çok önemli bir toplantıda yada bir şekilde ağzınızı içinizden gele gele çalkalayamayacağınız bir ortamda iseniz uygulayabileceğiniz en pratik yöntem "bir bardak su" isteyip, içerken mümkün olduğunca dişlerinizin temizlenmesini sağlıyacak ölçüde ağzınızda dolaştırmak olacaktır.

Ben denedim faydasını görüyorum sizlere de tavsiye ederim...
Üye Yorumları

Yazar Mesaj
skocak
Tarih: 07.03.2007
ya da bir yöntem daha var dişlerinizin erimemesi için hiç içmemek.
esakyuz
Tarih: 28.12.2007
KOLANIN ZARALARININ BU YÖNÜNÜ HİÇ DÜŞÜNMEMİŞTİM YAZAN ARKADAŞA BİLGİLENDİRDİĞİ İÇİN TEŞEKKÜRLERİMİ SUNUYORUM.
uerdogan
Tarih: 28.12.2007
ayrıca gastriti tetikleyici bir içecek olması açısındanda sakıncalı...
opoyraz
Tarih: 28.12.2007
Hayatımızdaki tek asitli besin maddesi sanki kola gibi kolanın zararı anlatılıp duruyor. Acaba Türk yemek kültürünün diğer önemli asitli yiyecek ve içecekler asitli olmasından dolayı aynı zararı içermiyormu. Örneğin turşu, şalgam suyu, sirke, maden suyu, sade gazoz v.b.
harslandok
Tarih: 29.12.2007
kolanın üzerinde bu kadar çok durulmasının nedeni belkide çok fazla tüketilmesidir. diğer asitli maddeler bu kadar çok kitleye hitap etmiyor
ayrıca çocukların çok fazla kola içtiğini hesaba katarsak zararlarını ne kadar anlatsak yine az
kolaya hayır
hem vucuda hem de milli ekonomiye zararlı
opoyraz
Tarih: 29.12.2007
Açıklamanız kimyasal yönden pek tatminkar bir cevap değil. Yazıda kolanın asiditesinden bahsedilmiş. Milli ekonomiye olan zararından değil. Yorumunuzun kolanın asitide yönünden olmasını dilerdim. Eğer kolaya bir yemek kültürü emperyalizmi yönünden bakılıyorsa dediklerinizi anlayabilirim. Ama zararı konusunda şu ana kadar bilimsel bir açıklamaya daha rastlamadım. Eğer toplum sağlığını bu kadar etkileyen bir madde olsaydı tıpkı sigaralarda olduğu gibi üzerinde "sağlığa zararlıdır" ibaresiyle belli bir yaş grubuna satılırdı.
eturan
Tarih: 29.12.2007
kola asitli bir icecek ama sadece asitli ve zararlı olan tek besin maddesi kola degıldır bunu da unutmamak gerekir
osuzer
Tarih: 31.12.2007
ancak kolanın bazı ülkelerde satışının yasak olduğunu biliyoruz
opoyraz
Tarih: 31.12.2007
Toplum sağlığına önem veren gelişmiş ülkelerin hiç birinde kolanın yasaklandığına dair hiç bir bilginin olduğunu sanmıyorum ki ekonomik ve sosyal yönden gelişmiş bu ülkeler toplum sağlığını tehdit olarak gördükleri bir şeyi hemen yasaklarlar. Arkalarından toplum sağlığına o kadar önem vermeyen ülkeler bu ülkelerin direktifiyle veya "onlar yapıyorsa iyi yapıyordur" düşüncesiyle yasaklama cihetine gidiyorlar. Ve tahminimce kolayı ne Amerika ne de Avrupa ülkelerinden(Türkiye'de dahil olmak üzere) hiç biri yasak listesine almamıştır.
rercan
Tarih: 01.01.2008
evet değerli arkadaşlar kolada asit vardır bu da zararlıdır zaten arkadaşlar konuya değinerek başka asitli maddelerin de olduğunu söylemişler doğrudur.fakat ben bu konuda kolanın haksızlığa uğradığına inanıyorum zaman zaman haberlerde ve söylentilerde falan kişi 3 litre kola içmiş ölmüş falan filan insanın midesi patlayana kadar ne içerse içsin ölür tabiki vs. önemli olan kararında kullanmak fazla tüketimden kaçmak saygılarımla...
sozcubukcu
Tarih: 01.01.2008
opoyraza kolanin yasaklanmasi konusunda katiliyorum. Bazi okul kantinlerinde cocugun birinin abarti miktarlarda icmesinin ardindan yasaklanmis diye okumustum ancak sonrasinde sehir efsanesi seklinde gelismis ulkelerde yasak zaten seklini almis sanirim.

Ancak Oktay bey, kolayi diger asitli turk yemeklerinden ayiran ozelligi harslqndok un dedigi gibi asiri tuketilmesi. Yani yarim litre tursu suyu ya da salgam suyu icen sayisi pek de fazla olmasa gerek. kolanin tuketilme miktariyla kiyaslayinca, digerlerinin zararlari gozden kaciyor. Ancak size kolanin zararlarinin abartilmasi konusunda katiliyorum. Ozellikle bir zamanlar ortalikta dolanan maillerdeki abartili bilgilerin, gerceklerin carpitilmasi olarak dusunuyorum.
osen
Tarih: 22.01.2008
İşte kolanın formülü:COCHİNEAL isimli böceklerin ezilmesiyle elde edilen özüt, meyan kökü,asit ve karbondioksit.
Bazılarınız hatta çoğunuz buna inanmayabilir ama ne yazıkki kola diye içtiğimiz içeceğin rengini karmin adı verilen cochineal isimli böceğin ezilmesiyle elde edilen sıvı oluşturuyor.Bu içerik mahkeme kararıyla kola üreticileri tarafından açıklanmıştır.Kolanın hiçbir faydası olmamasına rağmen bir böceğin suyunu içmek vücuda ne kadar zarar verdiğini artık siz tahmin edin.Ayrıca bu böceği merak edenler vikipediden bakabilirler...
tunye
Tarih: 22.01.2008
Özlem hanım bu formülün açıklanışıyla ilgili bir kaynak var mı yönlendirebileceğiniz
sozcubukcu
Tarih: 22.01.2008
Meyan kökü oldugu bilgisi pek de dogru degil:

http://www.kimyasanal.com/sorugoster.php?soru_id=2633

Ayrica Cochineal icin wikipedia'da "kolanin icinde oldugu ileri suruluyor" deniyor ve ingilizce versiyonunda ise kolanin adi dahi gecmiyor. Bence soylentiden ote bir sey degil.
osen
Tarih: 22.01.2008
Şu an elimde bir kaynak yok ama hocalarımızdan duydum ve gerçek payı fazlaymış ama vikipediye bakarsanız cochineal diye oradada kolayla ilgili bir bölüm geçiyor.Ben gerçek olduğuna inandım ve mahkeme kararıda bu olayı doğruluyor.Ama inanmıyorsanız o size kalmış.Tekrar kola içmeyi düşünen var mı???
tunye
Tarih: 22.01.2008
Bende tam bunu kastederek sordum yani kesin bir kanıt yok sadece bir dedikodu dolaşıyor. eğer bir kanıt yoksa bu konuya dair ne bilim o mahkeme kararı vs. bu şekilde kesin yargılı konuşmak doğru değil bence
sozcubukcu
Tarih: 22.01.2008
Bir de 1 L kolanin icinde 80 tane kup seker olduguna dair bir efsane vardir. Bugun ogle yemeginde kutu kolanin icindeki seker miktarini okuduktan sonra bu efsaneyi tartistik. Kolanin uzerinde 100 mL sinde 10 gram seker oldugu yaziyordu. Bu da 1 L icin 100 gram seker yapar. Bir adet kup sekerin yaklasik 5 gram olduguna (Bal kupu markali kup seker icin 1 kiloluk pakette 200 tane var*) gore, 1 L de 80 degil 20 tane kup seker var demektir.

Bir cay bardagi kola icindeki seker miktarini kup seker cinsinden hesaplayalim. 1 cay bardagi yaklasik 80 mL (bu da degisken ama ortalama bir deger almaya calistim). 1 L kola da 20 kup seker varsa, 80 mL kolada 1,6 hadi yuvarlayalim 2 adet kup seker var (cay bardaginin da 100 mL oldugu varsayimiyla ayni kapiya cikiyor bu da). Siz cayinizi kac tane kup sekerle iciyorsunuz? Ben sahsen tek seker atarim ama iki tane atan milyon tane insan vardir/bulabilirim. (bu da facebook gruplari gibi oldu:).)

Kola konusu boyle birsey. Efsaneden, sozde yasaklamalardan, bocek suyundan, domuz yaginda gecilmiyor.

Her zaman demisimdir. Hocalarin dediklerine guvenmeyin. Kontrol edin. Ha simdi kutu kolanin icinde 100 mL icinde 10 gram seker var mi dedim. Kontrol edin. En dogru bilgi ilk elden gelen bilgidir.


*http://www.tulumba.com/storeitem.asp?ic=FB42432P5AA395
ntakir
Tarih: 22.01.2008
Ben de 4 senedir tek damla bile kola içmiyorum.Öğrencilerimi cochineal böceğini anlatıp midelerini bulandırmayı başarmıştım:)Bu yazıyı da muhakkak söylemem gerek .Kola içmemek için bir neden daha.Cafer Bey teşekkürler.Ayrıca Salih Bey verdiğiniz ek bilgi de, yanlış bildiğimiz bir kalıbı yıktı.Aydınlattığınz için teşekkürler.


Copyright © 2004-2019 - https://www.kimyasanal.com  
Mevzuat.com açıldı.
Turkbank.com açıldı.