Kimyasanal.com Kimyasanal.com Kimyasanal.com
Kimyasanal.com
Çok şanslı olmamı çok çalışmama bağlıyorum.
Thomas Jefferson
Kimyasanal.com
Kimyasanal.com


Tarih: 03.09.2007
Kategori: Kimya Dükkanı Sağ ok Kimya Dükkanı Sağ ok EdebiKimya
6941 kez okundu.


Klorlu Su

Bilenler bilir. Oldukca uzun rüyalar görüyorum. Her zaman degil ama bazen hem de birkac gün üst üste uzun uzun rüyalar gördügüm olur. Bazen sirf kisa metrajli rüyalardan olusan geceler gecer, bölük pörcük seyler olur. Birkac ay öncesinde gördügüm bu rüyayi da kimya icerdigi icin buraya da yazayim dedim. Yer yer ince sosyal mesajlar da iceriyor. :). Ha bir de icimdeki çig köfte askiyla ilgili doneler de mevcut tabi. :).

Ha cok iyi rüya yorumlarim diyen olursa, tüm rüyalarimdan olusan kitapcigi yollayabilirim (kitapcik yok ama olsa olur yani, o kadar).

Amerikadaki kuzenlerle birlikte hamama gidiyoruz (bir gün öncesinde msn'de konusmustum onlarla ondan girdiler sanirim rüyaya. Hamam ne alaka anlayabilmis degilim). Yolda da çig köfte alalim diyorum(z)(Içimdeki çig köfte aski bambaska. Yurtdisinda en cok özledigim seylerden biridir kendisi). Her zaman aldigimiz yerden degil de, baska bir yere giriyoruz ve çig köfte istiyoruz. Ama cig köftelere bakiyorum böyle biraz tuhaf, rengi de bir acaip. adam söyle bir yoguruyor, bir bakiyorum altlarda dünden kaldigini belli eden eski topak topak hale getirilmis çig köfteler var (nasil anladiysam iste). Yine de aliyoruz. Ya çikiyoruz ordan yiyerek ama birden tuhaf gelmeye basliyor. Kuzenlerden, Faruk, "ya bunun tadi yedikca tuhaflasiyor" diyor. Ben de katiliyorum ona. Ya basta açken hissedilmedi, yedik gitti ama simdi tadi tuhaf gelmeye basladi, zehirlenmesek bari diyorum ama bir yandan da yemeye devam.(bozuk etli çig köfteleri yemeyin, toplumsal mesaj kaygili rüya :)). Neyse hamamin ana kapisindan giriyoruz. Ama ic kapida bekliyoruz zira iceriye sirayla aliyorlarmis. Oturuyoruz giristeki bankin üstüne. Sonra bir bakiyorum pencereden disari ki orasi sadece hamam degil, böyle mac filan da izlenilebilen, kalabalik, fuar alani gibi birseymis (bir gün önce önemli bir mac vardi ama izlememistim). Biz beklemeye devam ediyoruz ama bekle bekle yok iceri alan eden yok bizi. Iyice sıkılıp, bankin üstüne cikiyoruz biz kuzenlerle. O siradan zenci bir izbandut geliyor, cikin gidin burdan hadi, yürüyün gibisinden laflar ediyor (tamam biraz agir laflar kullandigi oldu). Ben de akilli ol, bir kere o eli indir diyorum (saka saka, zenciyi görseniz, gikim cikmiyor). Ya biz hamam icin bekliyoruz saatlerdir sıkıldık, o yüzden böyle dikildik ayaga filan diyorum, diger görevli de durumu onaylayinca ortam sakinlesiyor, biz de efendi efendi oturmaya devam ediyoruz. Giriste bir iki basamaklik bir merdiven var ben oraya oturuyorum. Sonra ortam kalabaliklasmaya basliyor iyice. Bir sürü insan bizim gibi beklemeye basliyor. Oturacak yer kalmiyor; basamaklar da doluyor. Bir tek benim yanim bos kaliyor. Oraya da birisi oturmaya yeltenince: "hooop, burayi bos birakmali ki gelip gecen olur rahatca gecsinler diyorum" (toplumsal mesaj no 2 ;)). Sonra bir sekilde bizi iceriye aliyorlar. Aliyorlar ama hamam filan yok ortada. Genis bir odadayiz ve adamin biri birseyler anlatiyor. Bizim birseyler hazirlamamiz gerekiyormus ve nasil yapilacagindan bahsediyor.

Adam:
-Sunlari bunlari hazirlayacaksiniz, ve klorlu su kullanacaksiniz, söyle yapacaksiniz vs.vs.

Ben:
-Peki bir klorlu su dediginiz, icinde Cl2 gazi olan su mu?

Adam:
-hayir, icinde hidroklorik asit bulunan su.

ben:
-(icimden), ulan bu cikan sari yesil gazlar ne o zaman, basbayagi klorlu su iste bu, salliyor bu adam da diyorum ve sonra allahim zehirlenip ölücez burda klordan diyorum (klor,Cl2, birinci dünya savasinda kullanilan ve tarihin ilk kimyasal silahi). neyse pencere acik birsey olmuyor bize. adam sorumdan dolayi beni birsey biliyor olarak sanip, elime tuhaf görünümlü, tenis topunun yamulmusu büyüklügünde metal bir kap veriyor icinde de klorlu su var ve fokurduyor. sen bunu al ve yogunlugunu ölc, ve ne kadar konmasi gerektigini hesapla. aliyorum ben elime, cam kismindan sivinin seviyesi gözüküyor ve oradan, yogunlugun anlasilacagi, ölcüler var, cizgi cizgi. ama dogrusal degil sanki logaritmik olarak siralanmis. 2, 12, 18 cizgileri var. sivi fokurdarken anlamak kolay olmuyor, 2 ile 12 arasinda bir yerlerde. ama sonra sakinlesince, 12 ile 18 arasina geliyor. adama soruyorum:

- bu fokurdarken mi ölcücez, yoksa, sakinlestiginde mi?
- kullanirken fokurdamadigi icin sakin oldugu zamanki halinde ölceceksin (çok mantikli bir cevap)

diye cevap veriyor.

ben de 14 prt olarak ölcüyorum (bu ölcü birimini de ilk kez görüyorum :)). sonra odadaki kocaman bir kayanin üzerine, elimde bir tebesirle basliyorum hesap yapmaya (yontma tas devrinde gibiyiz sanki). Bu birim de ne ola ki, herhalde, gazlarin yogunlugu formulundeki d = p.Ma /rt deki, p r ve t den olusuyor herhalde diye dusunup oradan bir sekilde miktarini bulmaya calisiyorum. Kayanin üzerine epeyce bir hesap yaptiktan sonra sonlara geldigimde killaniyorum, ulan yanlis bir hesap yapmayalim ben bi kontrol edeyim sunu, sonra basimiza is aliriz. Bastan kontrol ediyorum v bir yandan da, ulan keske söyle kas gücü gerektirecek bir is düsseydi bana, ne bu kardesim, tamam rahat ama stresli, diger türlü yorulurdum ama en azindan stresli olmazdim diyorum kendime. Hesabi kontrol ediyorum tam sonlara geliyorum ki, hooop, hep beraber bir yere gidiyoruz. kocaman bir baraj. Aaa ne guzel, hep baraj görmek istemisimdir diyorum. baraj sularinin salindigi yerin tuhaf bir rengi var, grimsi çamurumsu bir renk ve su derinligi cok az. adamin teki orada, ilk bisikletlerin kocaman tekerleri gibi tekerleri olan bir bisiklet kullaniyor. Baraja inerken kaygan bir yokustan inmemiz gerekiyor ama asagisa uçurum. Ben de acaip bir korku basliyor. Ya kayip düsersem diye. Bu arada da arkadan insanlar hadi in hadi diyeitekliyorlar ve ben kaymaya basliyorum, Allahim diyorum iste sonum geldi, duvarda tutanacak belirgin yerler de yok, ama tam köseye yaklasiyorum ki durabiliyorum neyseki. Derin bir oh cekip, köseyi dönüyorum. Sonra asagidayiz, nehir kenarinda. Kayaliklar var ve birkac kisi kayaliklarin üstünde. bazilari da daha ilerde, nehre yakin. Kayaliklarin üzerindekiler, öyle br zipliyorlar ki birkac kaya parcasi firlayip, kiyidakilere carpiyor ve hoop suya düsüyorlar. Biz gülüsüyoruz (komikti valla). Ama düsenler, sinirli sinirli cikiyorlar sudan. Biz de uzaklasiyoruz oradan.


Not: Siz sormadan ben söyleyeyim; hayir, kıçım açık uyumadım. :).
Üye Yorumları

Yazar Mesaj
egezer
Tarih: 04.09.2007
cok heycanlıydı salih..benim rüyalarıma benziyordu :) ama ben genelde ucuyorum rüyalarımda konamiyorum bi yerelere :)))
ocengel
Tarih: 05.09.2007
kimyasanalda yorum ekle tuşunu ilk defa rüya yorumlamak için kullanacağım hiç aklıma gelmezdi ama kısmet işte..
sozcubukcu, ruyan yer yer sosyal mesajlar içermekle beraber senin bilinçaltın hakkında da oldukça detaylı bilgiler veriyor. Tabi bunların hepsini buraya yazamam şimdilik yazabildiklerimle idare et işte (Yorumcuyuz değil mi azcık gizemli olmak lazım :)). Rüyada ara ara puslu kısımlar var ama bunlar rüyadan mı kaynaklanıyor yoksa gülmekten yaşaran gözlerim mi puslu görüyor bilmiyorum. :))
Neyse elden geldiğince yorumlayalım bakalım..
Öncelikle hamam meselesi. Hamam ne alaka deme.. Hamam da çiğ köfte de senin gurbet hasretini simgeliyor. Hamamdan ziyade ben çiğ köfteye takıldım. Neden Antep baklavası değil de çiğ köfte mesela?? :)
Bir tek senin yanının boş kalması da kimyacı olman yüzünden (Yunus'un da bir yazısında bahsettiği Hund Kuralına uyuyor rüyandaki insanlar. Kimseyi yanına oturtmaman da aktif olmandan kaynaklanıyor. Eşleşmemiş elektron olarak kalmak muhtemelen hoşuna gidiyor :)
Adamın dediklerini kabul etmemen de bilimadamı rasyonelliğini gösteriyor. Gözlem ya da deneye dayanmayan hazır bilgiyi kabul etmiyorsun..
İşin bir başka boyutu da şu mesela: Ne kadar riskli de olsa gerektiğinde taşın altına elini koymaktan çekinmiyorsun. Cl2 gazı veriyor adam sana al bunu ölç diye. Başka işim mi yok demiyorsun? :)
Bu arada nasıl bir bilim aşkıdır bilmiyorum, insan rüyasında bile kimya ile mi uğraşır? :)
Neyse şimdilik bu kadar yeter.. Rüya kitapçığını göndermek istersen adresimi biliyorsun zaten..
Hatta bu iş hoşuma gitti ocengelden rüya yorumları köşesi açalım, kimya ile ilgili rüyaları yorumlayayım ben.. :)
aoguz
Tarih: 09.09.2007
Not: Siz sormadan ben söyleyeyim; hayir, kıçım açık uyumadım. :).


sen zaten gerekeni yazmışsın.. :)
dgulhan
Tarih: 13.09.2007
çok eğlenceliymiş..)
ddabak
Tarih: 14.10.2007
çok sürükleyici yazmışsınız.zevkle okudum.
zbilgili
Tarih: 15.10.2007
ilginc ve heyecanli bir ruya
oacar
Tarih: 15.10.2007
bayıldım,süper bir rüyaymış.gülmekten gözlzerim yaşardı.zencinin karşısındaki yüzler gözümde canlanıyor. :))


Copyright © 2004-2021 - https://www.kimyasanal.com  
Mevzuat.com açıldı.
Turkbank.com açıldı.
FinansMuhendisi.com açıldı.