Kimyasanal.com Kimyasanal.com Kimyasanal.com
Kimyasanal.com
You do not really understand something until you can explain it to your grandmother
Albert Einstein
Kimyasanal.com
Kimyasanal.com


Tarih: 13.05.2003
Kategori: Organik Kimya Sağ ok Organik Kimya Sağ ok Stereokimya
17732 kez okundu.


Kinetik Ayırma (Resolution) Yöntemi

Ilk olarak, Louis Pastör (bildigimiz Pastör)(orjinal yazilisini bilemiycem simdi,Pasteur sanirim ama emin degilim kusura bakma Pastör, topragin bol olsun.) tarafindan sodyum tartarat ile yapilmistir.

Sodyum tartarate optikce aktif bir maddedir. Tartarik asit üzüm asiti olarak da bilinir. Sodyum tartarat da üzümden elde edilmektedir. Dogadaki hali elbette ki optikce aktiftir yani sadece tek bir enantiomer halinde bulunur.
Pastör, bazi mayalarin rasemik tartaratin bir enantiomerini yerken digerini yemeyip yaninda yattigini gözlemlemistir. Sentetik olarak elde edilen rasemik sodyum tartarati maya kullanarak enantiomerlerine ayiran Pastör, bu sayede, rasemik karisimlarin ayrilmasi konusunun öncüsü olmustur. Aslinda Pastörün kendisi icin stereokimyanin babasi diyebiliriz. Asimetrik kristallerin düzlem polarize isigin acisini degistirdigini ilk bulan kisidir de kendisi ayni zamanda.

Günümüzde bir cok rasemik karisim, optikce aktif baska maddelerle tuzlari olusturulup kinetik ayirma yöntemi ile enantiomerlerine ayrilirlar. Kinetik ayirma aslinda, rasemik bir karisimi, kiral baska bir madde ve tepkime hizi farklarini kullanarak enantiomerlerine ayirmaktir. Bu kiral maddelerle diastereomerik tuz olusturup, secici cöktürme yoluyla olabilirken, ayrica, optikce aktif maddelerle tepkimeye sokup, bir enantiomerin daha hizli bir sekilde tepkimeye girip, digerinin ya hic girmemesi ya da daha yavas bir sekilde tepkimeye girmesi yoluyla da olabilmektedir. Adi üstünde, kinetik yani tepkime hizi kullanarak enantiomerlerin ayrilmasi (resolution).
! Dikkat:
Görmek istediğiniz yazıya aşağıdaki yazılar iliştirilmiştir. İlişkilendirilen bu yazılar şunlardır.

Red Bulletİlişkilendirilen Yazılar

  1. Paralel Kinetik Ayırma YöntemiÜye Yorumları

Yazar Mesaj
 

Henüz yorum eklenmedi! İlk yorumu sen yap!Copyright © 2004-2023 - https://www.kimyasanal.com  
Mevzuat.com açıldı.
Turkbank.com açıldı.
FinansMuhendisi.com açıldı.