Kimyasanal.com Kimyasanal.com Kimyasanal.com
Kimyasanal.com
Üç tür yalan vardır: yalan, kahrolası yalan ve istatistik
Benjamin Disraeli
Kimyasanal.com
Kimyasanal.com


! Dikkat:
Görmek istediğiniz yazı, daha önce yayınlanan aşağıdaki yazılarla ilişkilidir. İsterseniz önce bu yazıları okuyun/inceleyin.

İlişkili Yazılarİlişkili Yazılar

  1. Kimyayı Niçin Seviyoruz? - I
  2. Kimyayı Niçin Seviyoruz? - IITarih: 26.12.2004
Kategori: Kimya Dükkanı Sağ ok Kimya Dükkanı Sağ ok EdebiKimya
5757 kez okundu.


Kimyayı Niçin Seviyoruz? - III

Ortalarda olan bir grup insan, kimyayı bir temel bilim olduğu için sever ve bu insanlar temelde ikiye ayrılır: Bir kısmı yaptıkları temel bilimin, şimdi veya sonra, er ya da geç, bir işe yarayacağının bilincindedir; dolayısıyla temel bilim, uygulamaya giden yolun ilk basamağıdır onlar için ve bu insanlar aynı olmamakla birlikte ikinci yazımızda bahsettiğimiz gruba yakın dururlar. Diğer kısmı ise, temel bilimi, dünyanın veya bizimle ilişkiye giren dünyanın gerçeklerine ulaşmanın bir yolu olarak görür ve bu yolda uğraş verir.

Basit bir örnek vermek gerekirse, sinirbilim (neuroscience) denen dal, beynin (sinir sisteminin) gizlerini çözmeye çalışır ve yukarıdaki ikinci grubumuz, sadece beynin (evrenin en karmaşık nesnesinin) nasıl çalıştığını öğrenmeye çabalarken, ilk grubumuz beynin işleyişinin bulunmasının, Alzheimer, Parkinson gibi hastalıkların tedavisine veya yapay zekaya giden yol olduğunu düşünürler..

İkinci grubumuz içinde yer alan bir azınlık ise, dünyayı bütüncül bir şekilde kavramak ister. Bunun çok zor, çok dikenli olduğunun farkındadır bu insanlar; bunun için en temelden başlamak suretiyle matematik, fizik, kimya, biyoloji, ordan psikoloji, arada bir yerde felsefe, oradan sosyoloji, ve yine arada bir yerde tarih, belki antropoloji.. temel bilgilerine sahip olmak gerektiğini düşünürler.Tabi bunların nasıl birleştirileceği, yapan olduysa bunun nasıl yapıldığı ayrı bir bulmacadır ama işe bir yerden başlamak gerektir; kimya ise onlar için ideal bir başlangıç noktasıdır. Öyle ki, fizikle matematik müthiştir ama çok temeldir; psikoloji ise çok havada kalır; dolayısıyla tam moleküller düzeyinde kimya iyi bir başlangıç noktasıdır. İyi bir kimya bilgisi biyolojinin oradan da daha üst sosyal bilimlerin, iyi bir şekilde kavranmasına yardımcı olacaktır; diğer taraftan, aynı anda, ters yönde de hareket edilecek ve fiziğin derinlikleri ihmal edilmeyecektir. Tabi ki ilk başta enerji dahil birçok kavram havada kalacaktır, ama zamanla oturacaktır... Sonuç olarak bu insanlar, kimyayı böyle bir kavrayış için umut noktası olduğu için severler..

Son olarak tüm bu kimyayı sevme nedenlerinden, birinin diğerinden üstün olmadığını belirtmek isterim; öyle ya dünyanın hepsine birden ihtiyacı var...
Üye Yorumları

Yazar Mesaj
 

Henüz yorum eklenmedi! İlk yorumu sen yap!Copyright © 2004-2019 - https://www.kimyasanal.com  
Mevzuat.com açıldı.
Turkbank.com açıldı.