Kimyasanal.com Kimyasanal.com Kimyasanal.com
Kimyasanal.com
We should not only teach children the sciences; but give them a taste for them.
Jean Jacques Rousseau
Kimyasanal.com
Kimyasanal.com


! Dikkat:
Görmek istediğiniz yazı, daha önce yayınlanan aşağıdaki yazılarla ilişkilidir. İsterseniz önce bu yazıları okuyun/inceleyin.

İlişkili Yazılarİlişkili Yazılar

  1. Kimyayı Niçin Seviyoruz? - I
  2. Kimyayı Niçin Seviyoruz? - IIITarih: 26.12.2004
Kategori: Kimya Dükkanı Sağ ok Kimya Dükkanı Sağ ok EdebiKimya
8880 kez okundu.


Kimyayı Niçin Seviyoruz? - II

Gerçek bir çoğunluk olan bir grup insan, kimyayı bir işe yaradığı, teknolojiye, sağlığa ve dolayısıyla insanların mutluluğuna bir katkıda bulunduğu için sever. Böyle insanlar için uygulama (application) sözcüğü gerçek bir anlam taşır ve belirleyicidir. Onlar dünyanın birçok sorununun olduğunun farkındadır ve tüm bu sorunlarda kimyadır belirleyici rolü oynayan..

Mesela, bir total sentezin herhangi bir basamağındaki kiral bir ara maddenin, asimetrik sentezini yapmak, kanser tedavisinde kullanılan bir ilacın sentezine ve dolayısıyla insan mutluluğuna giden bir basamak olabilir. Nanoteknoloji böyle insanlara coşku verir; nanotüplerle ilerde yapılabilecekleri düşünmek, bir nanorobotun akciğerlerdeki kanser hücrelerini temizlediklerini düşlemek, veya, veya Feynman'ın dediği gibi bilmem nerenin kütüphanesindeki kitapların bir toplu iğnesinin başına sığdırılabileceği düşüncesi ne büyük bir mutluluktur onlar için.. Mesela, onlar, DNA kübünün estetik için değil de, 3-boyutlu DNA kafeslerine (biyomoleküllerin kristallenmelerini kolaylaştırmak amaçlı) giden yolda bir başlangıç noktası oluşturması için sentezlendiğini duyduklarında, hah, şimdi oldu, zaten başka türlüsü de olmazdı derler.. Ve hak verirsiniz ki, C60 (fulleren) mokelülünün varlığı değil de, katalizör, kafes,vs. vs. gibi kullanım potansiyelleridir onları mutlu eden şey...

Ve son olarak açıktır ki dünya onlardan yanadır, dünyaya ne kadar verirseniz o kadar da alırsınız; ve ne kadar çok katalizör o kadar parasal kaynak ve ne kadar teknoloji o kadar patent..
Üye Yorumları

Yazar Mesaj
 

Henüz yorum eklenmedi! İlk yorumu sen yap!Copyright © 2004-2022 - https://www.kimyasanal.com  
Mevzuat.com açıldı.
Turkbank.com açıldı.
FinansMuhendisi.com açıldı.