Kimyasanal.com Kimyasanal.com Kimyasanal.com
Kimyasanal.com
Bir inci saflığı varsa da suda, Fazla içilende; dert verir su da
Nizami Gencevi
Kimyasanal.com
Kimyasanal.com


Tarih: 01.09.2004
Kategori: Kimya Dükkanı Sağ ok Kimya Dükkanı Sağ ok EdebiKimya
8382 kez okundu.


Kimyanın Sonu-Mümkün mü?

Mümkündür efendim. Ama öyle ki günümüzde sonsuzca var olan kimya dergilerini, olası bileşikleri , hidrür kompleksleri üzerine bile kitap yazıldığını ve de tam da sozcubukcu'nun bahsettiği gibi son yirmi yılda fulleren, iyonik sıvılar gibi konuların nasıl yeni kapılar açtığını düşünürsek mümkün değildir. gibi gözükecektir. Ve de Öklit'in asal sayıların sonsuz olduğu ispatına benzer şekilde sentezlenen her yeni bileşiğe bir metil grubu katılarak yeni bir bileşik sentezlenmiş olacağı ve de böylece sonsuz olası molekül olduğu belirtilirse, kimyanın sonsuz olduğu aşikar hale gelecektir.

Fakat olay başkadır. Kimyanın sonu, tüm bileşikleri sentezlemekle değil onları sentezleyecek beceriyi elde etmekle mümkün olacaktır. Burada yine referansımız Ferynman'ın ünlü ‘Daha altta çok yer var. (There is still plenty of room at the bottom.)' başlığı altında söyledikleridir. Doğru ya eğer bir gün nanoteknoloji istediği atomları istediği yere koyma becerisine ulaşırsa, insanoğlu da istediği molekülü sentezleme (tabi termodinamiğin elverdiği ölçüde) gücüne kavuşur ki kimyanın sentez kısmı hallolmuş olur. (Bu arada şu an nanoteknolojinin çok temel IBM, CO adam dışında hangi düzeyde olduğunu bilmiyorum. Belki de yaklaşmışlardır.) Kimyanın analiz kısmı için de benzer bir şey mümkündür. Atomlar öyle gözle görülür gibi görülmeye başlandığında öyle karman çorman analiz tekniklerine de gerek kalmayacaktır.

Dolayısıyla hocam, kendimi sormaktan alamıyorum, nereye kadar? İnanıyorum ki elli yıl, yüz yıl kadar sonra dünyanın her yerinden her dalın en saygın bilim adamları yuvarlak, büyükçe bir masanın etrafında toplanıp ‘Bilim burada bitmiştir.' diye imza atacaklar. Sonra da bazıları mayami ye gidip tatil yaparken bir kısmı makalesiz hayatta boşluğa düşüp intihar edecekler...
Üye Yorumları

Yazar Mesaj
yturgut
Tarih: 07.12.2007
hakikaten bi sonu gelse artık
mkutlu
Tarih: 07.12.2007
bence sonu hemen gelmesin ben daha yeni başladım yaaa...
skocak
Tarih: 08.12.2007
Bir zamanlar ki bu bir zamanlar 1855 yılı oluyor. Amerikan patent dairesi başkanı "icat edilecek pek bir şey kalmadı" demiştir.O günden bugüne ne kadar icat yapılmıştır Allah bilir,bence kimyanın bir sonunun olduğunu düşünmek de böyle bir şey olsa gerek.(tabi bu benim görüşümdür katılmayabilirsiniz.)
gaçelik
Tarih: 09.12.2007
bilimin sonu gelmez

"Dolayısıyla hocam, kendimi sormaktan alamıyorum, nereye kadar? İnanıyorum ki elli yıl, yüz yıl kadar sonra dünyanın her yerinden her dalın en saygın bilim adamları yuvarlak, büyükçe bir masanın etrafında toplanıp ‘Bilim burada bitmiştir.' diye imza atacaklar. Sonra da bazıları mayami ye gidip tatil yaparken bir kısmı makalesiz hayatta boşluğa düşüp intihar edecekler..".

dolayısıylada böyle bişey olmaz,kıyamet kopmadıkça bilim gelişmeye devam eder ama güzel yazıydı hanii
uerdogan
Tarih: 09.12.2007
bilimin iskeletini oluşturur kimya sonu kolay kolay gelmez ancak artık dünyada araştırma konusuna yönelik madenlerimiz tükenirse bilminde o zaman sonu gelir ama madenlerin tükeniminede bilim bir çare bulur:)
fayavuz
Tarih: 12.12.2007
bence imkansız hele nano
teknoloji alanındaki gelişmeler süper,cip takıp vücudun hastaık belirtisi gösterdiği gibi sinyal vermesinden bahsediyorlar.Eğer uygulanırsa daha çok yararı var...kimyada beni en çok şaşırtan alandır:):?
tunye
Tarih: 12.12.2007
sevgili fayavuz bugün yoksa endüstriyel nanomateryaller diye seminere mi katıldınız;)
fayavuz
Tarih: 12.12.2007
evet yoksa anlatan da siz miydiniz?
tunye
Tarih: 12.12.2007
EVET;) BENİM O ŞAHIS HEHEHE
fayavuz
Tarih: 12.12.2007
çok güzeldi eline emeğine sağlık benim acaip ilgimi çekti,bide uygulanırsa harika olur:):)
fayavuz
Tarih: 12.12.2007
ayrıca m_nitro benzen için de çok teşekkürler:):):)))))
tunye
Tarih: 12.12.2007
çok sağol klip nasıldı ama;)) tabi ki uygulancak bunun için çalışıyoruz sevgilerimle kib
fayavuz
Tarih: 12.12.2007
herşey güzeldi,umarım uygulanır;sendek.i.b.:)


Copyright © 2004-2023 - https://www.kimyasanal.com  
Mevzuat.com açıldı.
Turkbank.com açıldı.
FinansMuhendisi.com açıldı.