Kimyasanal.com Kimyasanal.com Kimyasanal.com
Kimyasanal.com
Ben hızlı bir okuyucu değilim. Hızlı bir anlayıcıyım.
Isaac Asimov
Kimyasanal.com
Kimyasanal.com
Kimya Mühendisliği ve Kimya Bilimi

Son günlerde kimya mühendisliği ve kimya bilimi ile alakalı ayrım hususlarına iyice takılmış durumdayım. Bunun nedeni doktora yapan iki kimya mühendisi ve bir kimyagerin aynı evi paylaşması olabilir mi acaba? Böyle bir durumda siz de olsanız bilimsel tecrübelerinize hergün bir yenisini eklemenin hazzını yaşardınız. Genelde halk arasında yanlış anlaşılan ve yanlış bilinen Kimya Muhendisi ile Kimyagerin farkına değinmek isterim.

Kimya mühendisliği, kimya biliminden aldığı bilgi akışını ve bilgi beslemesini en uygun şartlarda endüstriyel ölçekte uygulamaya çalışan meslek dalıdır. Amaç temel kimya bilimindekinden biraz daha farklı olarak üretime yönelik hedeflerin geliştirilmesi üzerine yoğunlaşmıştır. Zaten bir kimya mühendisinin eğitim sürecine bakacak olursanız, temel derslerinin genelde mühendislik, istatistik, optimizasyon ve modelleme üzerinde yoğunlaştığını görürsünüz. Kaba tabirle söylemek gerekirse, laboratuar ortamında tüplerle karıştırılan veya basit bir buharlaştırma ile birbirinden ayrılan iki kimyasalın üretim aşamasında tonlarca miktarının karıştırılması, ayrılması, pompalanması, ısıtılması ve soğutulması ve bunun gibi birçok işlem için mühendislik eğitimin olması zorunludur. İlk bakışta kimya mühendisliği kendi başına kimya biliminin önüne geçip domine eder gibi gözükse de, bu iki bilim dalı birbirinden ayrılmaz şekilde beraber simbiyostik şekilde çalışmaktadır.

Kimya mühendisini bir cümle ile anlat dedikleri vakit tanımına en yakın açıklama herhalde şöyle olur: Kimyasallar kullanarak üretilecek bir ürünün en kısa sürede, en ucuz şekilde, çevreye en az zarar verecek biçimde ve kullanıcıya en cazip şekilde sunulmasını garantileyerek üretilmesini sağlayan kişidir.

Bir sonraki yazımda kimya mühendisliğinin günümüzdeki yeri, uygulama alanları ve çalışma ortamlarından bahsedeceğim. Herkese işlerinde başarılar.
Üye Yorumları

Yazar Mesaj
 

Henüz yorum eklenmedi! İlk yorumu sen yap!Copyright © 2004-2023 - https://www.kimyasanal.com  
Mevzuat.com açıldı.
Turkbank.com açıldı.
FinansMuhendisi.com açıldı.