Kimyasanal.com Kimyasanal.com Kimyasanal.com
Kimyasanal.com
Sevdiginiz bir iş seçiniz, böylece hayatınız boyunca bir gün bile çalışmak zorunda kalmazsınız.
Konfüçyus
Kimyasanal.com
Kimyasanal.com

Kimya Firmalarını Tanıyalım-1- Eastman

Eastman Kimya ABD merkezli olmasinin yaninda bircok ulkede fabrikalari bulunan dunya çapında bir kimya firmasi. Firmanin merkezi ABD`nin Tennessee Eyaletinin Kingsport sehrinde bulunuyor. Ayni zamanda burada cok buyuk de bir fabrika bulunmakta. Eastman 1200`den fazla kimyasal urunun uretimi ve pazarlamasini yapiyor.Bu urun yelpazesi laboratuar kimyasallarindan temizlik malzemesi hammaddelerine polimerlerden ozel plastiklere kadar uzaniyor. Eastman Kimyanin ABD`nin Arkansas eyaletindeki Batesville kasabasinda bulunan uretim merkezi orta buyuklukte ve 3 ana kisimdan olusuyor. Birincisi laboratuar kimyasallarinin uretildigi kisim. Burada direk laboratuarda kullanilmak uzere kimyasallar uretildigi gibi hammadde seklinde de urunler uretiliyor. Ikinci kisim ise temizlik malzemelerinin hammaddelerinin uretildigi kisim. Burada uretilen urunler temizlik urunleri ureten firmalar tarafindan alinip isleniyor. Bu iki kisim kimya laboratuarlarinda gordugumuz sentez ve deney aletlerinin buyuk boyutlarda olanlarini iceriyor adeta. Buradaki tum isler genelde teknisyenler tarafindan yapiliyor. Kimya muhendislerinin gorevi ise daha cok kontrol. Ucuncu ana kisim ise ar-ge ve kalite kontrolun yapildigi labaratuarlar. Bu labaratuarlarda analiz icin gereken NMR,HPLC, UV, FT-IR gibi bircok modern alet mevcut. Burada genelde doktorali kimyagerler tarafindan kullanilacak olan veya uretilmis olan maddelerin analizi, hangi maddenin hangi tur kosullarda tepkime verdigi gibi tesbitler yapiliyor. Yetkililerin soylediklarine gore bu laboratuarlar hic bos kalmiyor. Uretim merkezleri haritasina su adresten ulasabilirsiniz: Eastman Uretim Merkezleri

Üye Yorumları

Yazar Mesaj

Henüz yorum eklenmedi! İlk yorumu sen yap!

Copyright © 2004-2024 - https://www.kimyasanal.com