Kimyasanal.com Kimyasanal.com Kimyasanal.com
Kimyasanal.com
Dünyada şu an var olan problemler, oluşturulduğu düşünce seviyesiyle çözülemez.
Albert Einstein
Kimyasanal.com
Kimyasanal.com


Tarih: 12.04.2003
Kategori: İnorganik Kimya Sağ ok İnorganik Kimya Sağ ok İnorganik Bileşikler
92772 kez okundu.


Katlı Oranlar Kanunu

Katli oranlar kanunu, kimyasal formüllerin henuz bilinmedigi yillarda ortaya cikip, o zamanki kimyagerlerin cok isine yaramis bir kanun. Ama günümüzde anlamini yitirmistir. Mesela CO2 ile CO deki oksijenin 1/2 oraninda ya da 2/1 oraninda oldugunu bilemeyecek ne var. Ya da bilince ne ouyor. Ama karbondioksitin formulunun CO2 oldugu bilinmedigi dönemlerde bu blgi kimyagerlerin isine yariyormus olsa gerek ki, kanun adi altinda bu sekilde basit bir mevzuyu gündeme getirmisler. Yani pek de kale alincak bir kanun degil bana göre. Inatla da ders kitaplarinda anlatirlar. Hatta tarihin karanlik zamanlarinda dönem ödevi olarak verildigi bile görülmüştür.
Üye Yorumları

Yazar Mesaj
sozcubukcu
Tarih: 24.04.2007
Hala israrla diyorum ki, ögretmeyin bu kanunu artik. Ögretiyorsaniz da tarihi gelisimi icin de, o zamanlar icin öneminden ama artik günümüzde bir anlami olmadigindan bahsediniz. Ve kesinlikle, dönem ödevi filan vermeyin. Kimyadan sogutuyorsunuz insanlari. Bir ton güzel konu var kimyada, onlardan bahsedin, ilginc tepkimelerden, görsel deneylerden, kimyanin günlük yasamdaki kullanim yerlerinden, börtü böcekten bahsedin ama katli oranlan kanununa bu kadar zaman ayirmayin. Lütfen. Siz saygideger kimya ögretmenleri. Yapmayin.
funlukal
Tarih: 05.06.2007
ben dershane öğretmeniyim ve bu görüşünüze kesinlikle katılıyorum. aynı yorum öğrencilerimden de geliyor. hocam ne gerek var bunlara diye gerçi onlar herşeye aynı cevabı veriyorlar ama :)
sozcubukcu
Tarih: 27.06.2007
Kimya egitim mufredat bilgilerinin 5-10 yilda bir guncellenmesi gerekiyor. Hala soygazlar bilesik yapmaz diye baslanilan kimya egitimi, sonrasinda soygazlarin soyle boyle bilesikleri de var diye devam ediyor.

Temel kimya konularinin kökten atarak degil ama temel bilgilerin yenilenmis ve gunumuzdeki haliyle uyumlu bir sekilde anlatilarak yapilmasi gerekiyor.
ipehlivan
Tarih: 04.07.2007
bence o kadar da gereksiz bir konu değil. dönem ödevi olarak bile verilebilir. grafikli sorular çok güzel soruluyor. öğrencilere sorulursa onlar hiç bir şeyi sevmiyor.
tozturk
Tarih: 23.04.2008
sız boyle dıyosunuz ama bana donem odevı olarak verıldı bu konu malesef bıraz daha bılgılendırırsenız bnı sevınırım :)
mpir
Tarih: 23.04.2008
konu anlatımı olarak yararlanabileceğin adresler:

http://www.kimyadersi.com/oss/yasalar/katli%20oranlar20kanunu.htm

http://tr.wikipedia.org/wiki/Katlı_oranlar_kanunu

kolay gelsin.:)
sozcubukcu
Tarih: 23.04.2008
tozturk,
uzgunum senin icin. Boyle bir konudan kimya odevi alip, yapmak zorunda oldugun icin. Ayrica kimya ogretmenini de kiniyorum buradan.

ipehlivan,
ogrencilerin sevmemesi ile ilgili bir sey degil bu. Grafikli guzel sorular da soruluyor olabilir ama boyle bir konunun donem odevi adi altinda veriliyor olusuna ve tarihsel gelisimi icinde anlatilmiyor olusuna karsi cikiyorum.
nunal
Tarih: 24.04.2008
ÖSS hazırlık kursları, bu konuda grafikli soruları oldukça seviyor :)Ben de sadece bu amaçla öğrencilerime bahsediyorum bu konudan (elbette tarihsel gelişim sürecinden de söz ediyorum)ayrıca periyodik cetveli anlatırken soygazların bileşik yapması konusuna da giriyorum(buna çok şaşırıyorlar :))Sanırım grafikli soruların bilgiyi kavramada oldukça etkili olduğunu düşündüğü için ipehlivan bu konuyu gereksiz bulmuyor.Bilişsel öğrenmenin 1.basamağı bilgi,2.basamağı da kavramadır(diğer 4 basamaktan söz etme gereği görmedim).Kavramanın alt dallarından biri de 'çevirme' dir.Bu aşamada öğrenci bilgilerini, sayısalsa grafiğe dökerek,sözelse şema yaparak ya da tablo çizerek ifade edebilir.Bu açıdan öğrencinin bu basamağı atlayarak öğenmeyi tam anlamıyla gerçekleştirebilmesi için grafikler önemli ama salt 'öğrenci konuyu kavrasın' diye tarihsel süreç içerisinde bahsedilmesi gereken bir konu vazgeçilmezmiş gibi yansıtılmamalı.Diğer kanunlarla da bunu gerçekleştirebilirsiniz ya da farklı öğretim teknikleri uygularsınız ;)Dönem ödevi olarak verilmesindeki amaç belki de öğrencinin tarihsel süreçte katlı oranlar kanunun değişimini araştırmasıdır.Yine de daha güzel konular ödev olarak seçilebilirdi düşüncesindeyim...
scinar
Tarih: 27.04.2008
dershane öğretmeni arkadaşlar haklı,ama gereksiz bir kanunu anlatıp ondan güzel sorular soruluyor demek çok basit olmuyormu?Bunun yerine değerli vaktimizi daha anlamlı konuları öğretip öğrenerek değerlendirmek gerekli.sozcubukcu bu konuyu açtığında bilmiyorum bu kadar yorum alabilceğini düşündümü ancak çok zamanlı bir başlık olmuş.Oks sınavının müfredatından çözünürlük konusunu çıkaracaklarına bu konuyu çıkarsınlar,daha anlamlı olurdu.
ntakir
Tarih: 30.04.2008
Ben de dersane öğretmeniyim.Ama sadece müfredatta var diye kısaca geçiyorum.Ayrıca katlı oran soruları bu yasayı bilmeden de çok rahat çözülür.Soru tarzı sadece matematikle ilgili.Yani bildiğimiz oran orantı.
sozcubukcu
Tarih: 30.04.2008
Evet ya Nurhan hanim. Cok guzel soylediniz. Yasayi bilmeden sadece oran oranti bilgisi ile de çozulebilecek sorular çogunlukla.

Sami bey, guzel sorular soruluyor demek cok basit olmuyor mu? yaklasiminizi cok begendim. Kesinlikle katiliyorum.

Aslinda ilk yorumu kendimin yapmamin nedeni de bu konuyu tartismakti.


Copyright © 2004-2024 - https://www.kimyasanal.com