Kimyasanal.com Kimyasanal.com Kimyasanal.com
Kimyasanal.com
Bir çok insanın kazanma arzusu vardır. Ancak çok azında, kazanmak için yapılan hazırlık arzusu da vardır.
Bobby Knight
Kimyasanal.com
Kimyasanal.com


Tarih: 28.08.2004
Kategori: Kimya Dükkanı Sağ ok PratiKimya Sağ ok Gıda Kimyasalları
15615 kez okundu.


Acı var mı acı?

Nereden cikti bilmiyorum ama sabah sabah, yaptigim corbanin yaninda aci biber tursusu yemek isterken buldum kendimi. Hazir agzim taze taze yanarken bunun sorumlusu kimyasal maddeden bahsedeyim istedim.

Tek sorumlu oldugu söylenemese de, sorumlu grubun ele basi olan Kapsaisin (Capcaisin), oldukca kuvvetli ve kararli,(bilindigi kadariyla) dogada sadece aci biberlerde kristal olarak olusan bir alkaloiddir. .Tarih bizi biraz eskilere, 1816 yilini götürdügünde, Bucholtz'un, ilk olarak aci biberin aci kismini organik cözücüler yardimi ile ayirmis oldugunu, 1846 yilinda da isim babasi Thresh tarafindan, kapsainin kristal olarak elde edildigini görmekteyiz. 1964 yilinda ise Kosuge ve Inagaki, aci biberin aci kismina katkida bulunan, dihidrokapsaisin, homokapsaisin, homodihidrokapsaisin, nordihidrokapsaisin gibi diger "kapsaisinoid"leri ayirarak tanimlamislardir.
Bize iste yerine göre istah acici, mükemmel lezzetteki aci tadi veren tüm bu kapsaisinoidler olmasina karsin, bu rolde büyük payi kapsaisin ve dihidrokapsaisin almaktadir.

Kapsaisinin verdigi aci üzerine belki de en cok calisan Wilbur Scoville, 1912 yilinda, bunu bir skalaya uydurarak, saf haldeki kapsaisin icin her ne hikmetse 16 milyon Scoville (Skovil olarak cevirebiliriz sanirim) birimini uygun görmüstür. Elbette ki Scoville nin bu birimi objektiflikten uzak olmasindan dolayi bilimsel olarak kabul edilmese de günümüzde aci biber delileri (deli dedim cidden deli oluyor insan bazen :).) tarafindan aci biberleri siniflandirmakta kullanilmaktadir. Günümüzdeki en aci biberlerin 300.000 ila 500.000 Skovil biriminde oldugu kabul edilmektedir.

Laboratuvarda aci biberlerden kapsaisin elde etmek mümkün (aci biber tarlaniz olsa fena olmaz bunun icin) ama saf olan bir acinin, acidan daha da öte acilar getirecegini hesaba katmak gerekir. Saf kapsaisin, dilinizi, dudaginizi sisirmekle kalmayip, koruyu elbise ve maske takmaniza neden olacak kadar tehlikeli durumlar arz etmektedir. Eeee bosuna denmiyor, her seyin fazlasi zarardir diye.

Ancak saf kapsaisinin sanayisel uygulamasi yok degil. Sprey hali, bahcelere dadanan zararli memeli hayvanlari uzaklastirmakta ve denizcilikte kaplamacilikta kullanilmaktadir.

Aci biberin kendise gelecek olursak, A, C ve E vitamini icerigi yüksek olan aci biber, folik asit ve potasyum bakimindan da oldukca zengindir ve neredeyse hic hidrokarbon icermemektedir. Endorfin salinmasini saglamaktan baska, anekdotal bir bilgi olarak bilinci de arttirdigi söylenmektedir.

Bu kadar bahsettikten sonra ben kalan corbami sogumadan aci biber tursusu ilavesi ile yemege devam edeyim. Ha merak edenler icin, corba, mercimek corbasi.
Üye Yorumları

Yazar Mesaj
skocak
Tarih: 03.03.2007
Dünyanın En acı Biberi Hindistanlı
"Bir parça biber ısırdıktan sonra ağzından alev fışkırdığını hisseden Paul Bosland, sodasını başına dikerken bu biber bir rekoru hakediyor diye düşündü. Guinness rekorlar kitabı yetkilileri de onunla aynı kanaate vararak New Meksiko Devlet Üniversitesi'nde profesör olan Bosland'ın anavatanı Hindistan olan dünyanın en acı biberi "bhut jolokia"yı keşfettiğini onayladı. Bhut Jolokia'nın acılık değerinin Scoville ölçeğine göre 1.001.304 birim olduğu tespit edildi. Bu değer ünlü acı biber Red Savina'nın neredeyse iki katı."( BU YAZI ZAMAN GAZETESİNDEN ALINTIDIR.)
Böylesine acı bir biberi yiyebildiği için ayrıca o profesörü kutluyorum, herkesin harcı değil hani.
egezer
Tarih: 17.03.2007
valla hayretler icindeyim. bi biber nelere kadirmis. demekki daha cok tüketmelymisim.:) ayrica kullanim alanlarini yazarken bi seyi atlamissin kapcapcilar icin de cantada bulundurulan biber gazi da yaygin kullanimda..paylasimin aydinlatti yine beni..cok saol


Copyright © 2004-2019 - https://www.kimyasanal.com  
Mevzuat.com açıldı.
Turkbank.com açıldı.