Kimyasanal.com Kimyasanal.com Kimyasanal.com
Kimyasanal.com
Kapanmayan tek yara vicdan yarasıdır.
Publius Cyrus
Kimyasanal.com
Kimyasanal.com


Tarih: 16.07.2003
Kategori: Kimya Dükkanı Sağ ok PratiKimya Sağ ok Mutfakta Kimya
56422 kez okundu.


Kabartma tozu

Annelerimiz kek yaparken içine muhakkak kabartma tozu katarlar. Neden? Çünkü kabarmamış kek hiçbirşeye benzemez. Kabartma tozunu unutursa anneniz, üzerine fazla gitmemeniz tavsiye olunur. Kek yerine sizin bir taraflarınız kabarabilir! :)

Neyse bu kadar geyik yeter, sadede geleyim. Fırına koyduğumuzda kekin kabarmasına neden olan şey nedir peki? Ne olacak, sürekli dışarı verdiğimiz karbondioksit gazı.

Kabartma tozunun ana maddesi karbonattır. Keki fırına koyunca, ısının etkisiyle karbonat bozunur ve ortama CO2 gazı verir. Kekin içinden çıkan CO2 de dışarı çıkamadığından kekimizi şişirir ve mis gibi bir görünüm kazandırır. (hatta belki annenizin kabartma tozunun üstüne limon sıktığına da şahit olmuşsunuzdur, onu da ortama asit ekleyerek karbonatın bozunmasını kolaylaştırmak için yaparlar. Yaa aslında anneler ne kadar çok şey biliyorlarmış değil mi? :)
! Dikkat:
Görmek istediğiniz yazıya aşağıdaki yazılar iliştirilmiştir. İlişkilendirilen bu yazılar şunlardır.

Red Bulletİlişkilendirilen Yazılar

  1. Kabartma Tozu -2 (Sodyum Bikorbonat)Üye Yorumları

Yazar Mesaj
yozkaya
Tarih: 11.10.2007
kabartma tozu dedinizde benim de aklıma o an birşeyler geldi sodyum bikarbonat sıcaklıkla muamele görunce açığa karbondioksit çıkıyor anlatıklarınız da. Peki yangın södürmek için yangının üzerine sodyumbikarbonat dökersek açığa çıkan karbondioksit yangının söndürülmesine yardımcı olmazmı?
sozcubukcu
Tarih: 15.10.2007
Karbondioksitin yangin sondurme etkisi, yanan nesnenin hava ile temasini kesip, oksijen eksikliginden yanmanin durmasini saglamak. Ve bunun icin de yogun bir sekilde karbondioksit gereksinimi var. Kabartma tozunda ise yavas yavas olusan karbondioksitin ayni etkiyi gosterebilecegini hic sanmiyorum acikcasi.


Copyright © 2004-2022 - https://www.kimyasanal.com  
Mevzuat.com açıldı.
Turkbank.com açıldı.
FinansMuhendisi.com açıldı.