Kimyasanal.com Kimyasanal.com Kimyasanal.com
Kimyasanal.com
Genç akılların bir çok fikrinin, hayatın sert gerçeklikleriyle değer kaybedecek olması kaçınılmazdır.
Felix Bloch
Kimyasanal.com
Kimyasanal.com


! Dikkat:
Görmek istediğiniz yazı, daha önce yayınlanan aşağıdaki yazılarla ilişkilidir. İsterseniz önce bu yazıları okuyun/inceleyin.

İlişkili Yazılarİlişkili Yazılar

  1. Kabartma tozuTarih: 16.07.2003
Kategori: Kimya Dükkanı Sağ ok PratiKimya Sağ ok Mutfakta Kimya
54882 kez okundu.


Kabartma Tozu -2 (Sodyum Bikorbonat)

Kabartma tozu için sadece karbonattır demek biraz haksızlık olur. Kabartma tozunun esas maddesi Sodyum bikarbonattır (NaHCO3). Isıyla karbondioksit oluşturması mümkünse de, yüksek sıcaklıklar gerektirir. Bunun için, kabartma tozunun içinde doğal olarak kullanılan bazi asitler katılır. Potasyum tartarat bunun başında gelir. Katı olarak yan yana güzel güzel duran sodyum bikarbonat ve tartarat hamurun nemi içinde hafifçe çözünüp ısının da etkisiyle, karbonik asiti oluşturular.

HCO3- + H+ ----> H2CO3

Aslında bu bir denge tepkimesidir. Karbonik asit ise oldukça kararsız bir bileşiktir ki o şekilde bulunmaz bile ve ısınında yardımıyla karbondioksit ve suya parçalanır.

H2CO3 ----> CO2 + H2O

İşte, kekin ısıtılması ile de oluşan karbondioksit genleşmeye çalışacak ve kekin içinde kabarıklıklar oluşmasını yani kabarmasını sağlayacaktır.

Bir de camaşır sodasi vardır ki eskiden çamaşır yıkamakta sıklıkla kullanılırmış, o ise Na2CO3`dir. Van gölünün acı suyunun nedeni bu sodyum karbonattır. O yüzden sodalı göl olarak geçer. Tuz gölünde de tuz vardir. :). (Çagrışım yaptı yazayım dedim) (Serbest çağrışım engellenemez)
Üye Yorumları

Yazar Mesaj
 

Henüz yorum eklenmedi! İlk yorumu sen yap!Copyright © 2004-2023 - https://www.kimyasanal.com  
Mevzuat.com açıldı.
Turkbank.com açıldı.
FinansMuhendisi.com açıldı.