Kimyasanal.com Kimyasanal.com Kimyasanal.com
Kimyasanal.com
Bilge insan başkalarının, aptal insan ise sadece kendi hatalarından ders alır.
Anonim
Kimyasanal.com
Kimyasanal.com
Isıya Bağlı Dönüşümler (Thermal Transitions)

Polimerik malzemelerde ana olarak iki tane dönüşüm sıcaklığı vardır: Kristal erime noktası Tm ve camsı geçiş noktası Tg. Kristal erime noktası adı üzerinde polimerdeki kristal kısımların erimesiyle ilgilidir. Camsı geçiş noktası ise polimerdeki amorf kısmın camsı (sert, kırılgan) bir yapıya dönüştüğü sıcaklıktır.

Sıvı haldeki bir polimer örneği soğutulmaya başladığında öncelikle moleküllerin dönme ve titreşim enerjileri azalmaya başlar. Bir müddet sonra, yeteri kadar soğuma gerçekleşirse polimerin kristallenmesi mümkündür. Eğer simetri gereksinimleri sağlanırsa polimer molekülleri düzenli bir örgü yapısında sıralanırlar ve kristallenme gerçekleşir. İşte bu noktadaki sıcaklık Tm'dir. Eğer simetri gereksinimleri sağlanamazsa kristallenme gerçekleşmez, fakat sıcaklık azaldıkça moleküllerin de enerjileri azalır. Bir müddet sonra öyle bir noktaya ulaşılır ki molekül zincirlerindeki uzun-mesafeli hareketler durur (long-range motion denen bu hareketler, polimer zincirinin sonlarındaki bağların dönmesiyle oluşmaktadır.) Bu noktadaki sıcaklık da Tg'dir.

Kimi polimerler tamamiyle amorf yapıda olduğundan onlarda Tm'den sözetmek mümkün değildir. Tamamiyle kristal yapılardaki polimerlerde de doğal olarak Tg diye birşey yoktur. Ancak genelde polimerlerin bir kısmı amorf, bir kısmı kristal yapıda olduğundan (semicyristalline), çoğu polimerde iki geçiş de gözlenir.
Üye Yorumları

Yazar Mesaj
 

Henüz yorum eklenmedi! İlk yorumu sen yap!Copyright © 2004-2020 - https://www.kimyasanal.com  
Mevzuat.com açıldı.
Turkbank.com açıldı.
FinansMuhendisi.com açıldı.